Česko zpřísňuje bezpečnostní opatření

Na teroristické útoky v Londýně, jehož centrem dnes otřáslo několik výbuchů, reagovala také česká vláda svým usnesením. Kabinet podle premiéra Jiřího Paroubka útok označil za barbarský a odsoudil jej. Ministr vnitra František Bublan nařídil přísnější bezpečnostní opatření, především v hromadné dopravě. Lépe střeženo například bude metro, letiště, železnice, obchodní domy a vládní budovy. Pod větší ochranou bude i Rádio Svobodná Evropa. Armáda je připravena pomoci Integrovanému záchrannému systému. Podle BIS ale Česku nebezpečí nehrozí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policisté na Hlavním nádraží v Praze

policisté na Hlavním nádraží v Praze | Zdroj: ČTK

Česká vláda teroristický útok v Londýně odsoudila. Premiér Jiří Paroubek po jednání ministrů oznámil: "Vláda České republiky odsuzuje barbarský teroristický útok vůči civilnímu obyvatelstvu města Londýna. Vyjadřuje vládě, občanům Spojeného království, Velké Británie a Severního Irska soustrast obětem na lidských životech. Zároveň vyjadřuje plnou solidaritu v boji s terorismem."

Ministr vnitra František Bublan už rozhodl o bezpečnostních opatřeních, podobně jako tomu bylo v případě útoků v Madridu. "Policejní hlídky budou posíleny v pražském metru, na všech dopravních uzlech, především na železnici. Budou také posíleny hlídky u větších obchodních center, případně u vládních nebo významných budov včetně Rádia Svobodná Evropa," upřesnil Bublan.

Krizový štáb je připraven

Všichni členové krizového štábu Ministerstva obrany jsou připraveni v případě nutnosti zasedat. Na operativní poradě vedení Ministerstva a Generálního štábu Armády České republiky to řekl náměstek ministra obrany Pavel Štalmach. Uvedl, že prověřil akceschopnost krizového štábu.

V návaznosti na teroristické útoky v Londýně se Ministerstvo obrany podílí na monitoringu bezpečnostní situace. Potvrzuje to mluvčí resortu Andrej Čírtek: "Náčelník Generálního štábu, generálporučík Pavel Štefka, informoval, že z jeho rozkazu experti Společného informačního centra Ministerstva obrany procvičují krizové scénáře ohrožení České republiky teroristickým útokem. Podle ministra tyto kroky potvrdily, že armáda je v případě potřeby schopna poskytnout Integrovanému záchrannému systému i Policii České republiky veškerou pomoc."

Letadla do Londýna létají

Spoje do Londýna z pražského letiště nejsou ohroženy. Letadla Českých aerolinií startují podle platných letových řádů. Českému rozhlasu to potvrdila mluvčí ČSA Jitka Novotná. Stroje odlétají a přistávají na třech londýnských letištích:

"V současné době situaci monitorujeme ve spolupráci s bezpečnostními orgány České republiky a také s naším obchodním zastoupením v Londýně. O případných změnách v letovém řádu budeme cestující informovat prostřednictvím našich webových stránek či prostřednictvím sdělovacích prostředků."

Česku údajně útok nehrozí

České tajné služby stále přijímají zprávy o teroristickém útoku na Londýn. Od partnerských služeb zatím nezachytily žádné signály, že by Česku hrozilo podobné nebezpečí jako Itálii a Dánsku, jak naznačila teroristická skupina, která se k útoku přihlásila.

Mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubert k tomu uvedl: "Pokud by událost v Londýně nějakou souvislostí zvyšovala riziko i pro náš stát, mohu říct s naprostou jistotou, že by nás britští partneři okamžitě informovali. Učinili jsme maximum, aby informace byly včas a na správném místě, kde je třeba je mít, aby nedošlo k sebemenší prodlevě."

Česká republika není primárním cílem mezinárodních teroristů. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu to řekl Marian Brzybohatý, pedagog Policejní akademie, který se specializuje na terorismus. I přesto, že se nedá tento typ útoku zcela vyloučit, Česká republika rozhodně není pro teroristy tolik atraktivní, jako třeba právě Británie.

"Souvisí to s mediálním pokrytím a celou řadou dalších aspektů: s angažovaností země a se spoustou dalších okolností. Nedá se vyloučit tento typ útoku. Musím znovu opakovat, že nejsme tak atraktivní cíl jako velké země, například Velká Británie, Spojené státy nebo Španělsko," doplnil Brzybohatý.

Helena Šulcová, David Vandrovec, Marián Vojtek, Vilém Janouš, Judita Hrubešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme