Česko zpřísňuje kvůli závadným vejcím kontroly. Zaměří se na dodávky ze všech zemí, oznámil Jurečka

Česko od středy zavede nová bezpečnostní opatření kvůli jedovatému insekticidu fipronilu, který kontaminoval několik tun vaječných výrobků. Kontrolou tak budou muset projít všechna vejce a vaječné výrobky dovážené do Česka. Ve vysílání Radiožurnálu to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL. Dosud se kontrola týkala vajec jen z Belgie a Nizozemska.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 19:48 5. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vejce. Ilustrační foto.

Vejce. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

„Od zítřka rozšíříme mimořádná veterinární opatření, která jsme už udělali na výrobky z Holandska a Belgie, na veškeré ostatní země,“ řekl pro Radiožurnál ministr zemědělství Marian Jurečka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko zpřísňuje kvůli závadným vejcím kontroly. Zaměří se na dodávky ze všech zemí, oznámil ministr zemědělství Marian Jurečka

„Vejce a produkty budou muset dovozci povinně testovat na fipronil ze všech států, tedy nejen z Evropské unie, ale i ze všech ostatních, pokud je budou dovážet na území České republiky,“ doplnil.

Ministr zemědělství také potvrdil, že výrobky kontaminované jedovatým insekticidem se do Česka zřejmě dostaly.

„Do dvou provozoven v Plzeňském a Jihočeském kraji se dostala zásilka, která by měla být kontaminovaná fipronilem. Měly by to být pasterizované žloutky a tekutá pasterizovaná vejce. V tento okamžik zjišťujeme, kam dále společnost tuto zásilku distribuovala,“ upřesnil Jurečka.

Co je fipronil?

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.

„Nařídíme obchodníkům, aby než u nás na trh uvedou tyto výrobky, měli vyšetření z akreditované laboratoře,“ uvedl pro Český rozhlas Plus ředitel veterinární správy Zbyněk Semerád.

Kvůli kontaminovaným vejcím se koncem září sejde v Bruselu speciálně svolaná ministerská schůzka. Spotřebitelům pak Jurečka doporučuje kupovat vejce z českých chovů.

„Fipronil je tady dlouho zakázán a chovy jsou pod přísnou kontrolou Státní veterinární správy,“ poznamenal ministr zemědělství.

Vejce kontaminovaná insekticidem fipronil byla podle agentury DPA odhalena ve 40 zemích světa, včetně 24 z 28 členských zemí Evropské unie. Z evropských supermarketů již byly staženy miliony těchto vajec. Regulační úřady některých zemí však vyjádřily obavu, že mnoho kontaminovaných vajec se dostalo do potravinového řetězce, především prostřednictvím sušenek, koláčů a salátů.

Do Česka dorazilo několik tun výrobků kontaminovaných fipronilem. Úřady po nich pátrají

Číst článek

„Fipronil je pesticid, který rozhodně v potravinách být nemá. Ve většině případů by ale k ohrožení zdraví byla zapotřebí neustálá konzumace stejného výrobku,“ vysvětluje Semerád.

„U malých dětí to nicméně může způsobovat alergie nebo poškození jater a ledvin. Může to komplikovat i jiná onemocnění. Z těchto důvodů je to nebezpečné,“ dodává.

Mluvčí Evropské komise DPA potvrdil, že jedinými členskými zeměmi EU, které zatím skandál neovlivnil, jsou Litva, Portugalsko, Kypr a Chorvatsko. Policie v Belgii a Nizozemsku provedla v souvislosti s hledáním viníků v minulých týdnech několik razií, v Nizozemsku byli zadrženi dva firemní manažeři, kteří zřejmě použili insekticid v drůbežárnách. Úřady těchto zemí se vzájemně obviňovaly, že dopustily, aby se jedovatá látka dostala bez kontroly do potravin.

Tereza Chlubná, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme