Česko zřejmě čeká nejmrazivější noc. O víkendu už teploty zamíří vzhůru

Česká republika má před sebou další hodně mrazivou noc, teploty se mohou na některých místech dostat i pod minus 20 stupňů Celsia. O víkendu by se ale mělo začít oteplovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Krušných horách napadl první letošní sníh | Foto: Zuzana Zejdová | Zdroj: Český rozhlas

Před silným mrazem v noci na pátek varovali meteorologové. Výstraha se týká většiny území republiky, kromě jižní Moravy a Zlínského kraje.

„Vypadá to, že teploty v noci budou opravdu zatím nejnižší, co jsme měli tuto zimu. Měly by se pohybovat od -12 do -17 stupňů, v horských údolích i pod -20 stupňů Celsia,“ řekl Českému rozhlasu Pavel Šimandl z ČHMÚ.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko čeká další mrazivá noc, o víkendu se ale oteplí. Rozhovor s meteorologem Pavlem Šimandlem

„Pouze při nízké oblačnosti nebo v místech bez sněhové pokrývky, což je zejména na jižní Moravě, budou teploty kolem -10 stupňů,“ doplnil.

I zítra nás čeká celodenní mráz, teploty se přes den budou pohybovat od -7 do -3 stupňů. Obloha bude jasná až polojasná, ojediněle se ale udrží nízká oblačnost. Ráno a dopoledne se místy vyskytnou mrznoucí mlhy.

Sobota přinese vydatné sněžení

O víkendu se ale podle meteorologů bude počasí poměrně výrazně měnit. V noci na sobotu začne od západu přibývat oblačnost a přidá se sněžení. To může být během soboty i poměrně vydatné.

„Mohlo by připadnout 5 až 15 centimetrů, na horách možná až 20 centimetrů sněhu. Ale odpoledne a večer se bude v Čechách sněžení místy měnit – v polohách pod 400 metrů – na srážky smíšené, případně mrznoucí s tvorbou ledovky,“ popisuje Pavel Šimandl.

První polovina noci na sobotu bude podle něj ještě dost mrazivá, teploty klesnou na -10 až -15 stupňů Celsia. V průběhu noci se ale začne od západu oteplovat. Nejvyšší denní teploty pak v sobotu vystoupí na -5 až -1 stupeň, v Čechách, zejména v západních části, ale mohou vystoupit až na +3 stupně.

„V průběhu soboty bude od vyšších poloh foukat čerstvý západní až severozápadní vítr, takže zejména na Šumavě a Vysočině se mohou vytvářet sněhové jazyky a řidiči tam mohou mít problémy,“ upozorňuje meteorolog.

Se sněžením musíme místy počítat i v neděli, na severovýchodě bude přitom četnější. V polohách pod 1000 metrů, na Moravě a ve Slezsku pod 500 metrů, ale bude sněžení postupně přecházet v déšť nebo i mrznoucí déšť, při kterém se bude tvořit ledovka.

Teploty v noci na neděli se budou pohybovat kolem nuly, na východě klesnou až k -6 stupňům. Nejvyšší denní teploty pak budou mezi nulou a +4 stupni Celsia.

ČRo, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme