Česko zřejmě nestihne vyčerpat všechny peníze z Bruselu, upozornil NKÚ

Česko nedokáže čerpat europeníze na veřejné zakázky nejen v krajích, ale i velkých operačních programech. Konstatuje to šetření Nejvyššího kontrolního úřadu. Z 26 miliard a 700 milionů eur vyhrazených pro období 2007 až 2013 vyčerpalo Česko do konce minulého roku jen třetinu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Tomáš Adamec

„Do května roku 2013 nebylo plněno čerpání u 11 operačních programů, u 6 neprobíhalo předkládání žádostí a u 8 byla zastavena certifikace,“ konstatoval prezident NKÚ Miloslav Kala.

Problém je podle něj sice vážný, protože co nestihneme vyčerpat letos, zůstane v Bruselu, vyčleněné peníze je ale stále ještě možné získat. Jen je potřeba o ně zažádat ještě do konce letošního roku. To znamená připravit příslušný projekt; na jeho provedení pak jsou ještě další dva nebo tři roky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problém čerpání evropských peněz shrnul v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Martin Karlík

Ne vždy je možné podle Kaly peníze mezi programy přesunout. Prostě proto, že vlastně není na co. Smysluplné projekty chybí a peníze jdou často do pochybných věcí:

„Typicky – sportovní areál, jehož kapacita je po rekonstrukci využívána z 20 procent. A nebo, když z prostředků na kulturní památky se opravovala stavení, která nesplňovala podmínky.“

„Zajímavé také je, když podpora nezaměstnaných osob se používá k odměňování ředitelů občanských sdružení,“ poznamenal Kala.

Podle Kaly jetaké nutné přestat řešit, jestli za skluz v čerpání dotací mohou kraje nebo stát a prostě začít připravovat projekty.

Brusel je optimistický

Evropská komise věří, že Česko zvládne vyčerpat všechny peníze z evropských fondů. Prohlásil to eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn:

„Česko patří mezi několik zemí, které mají problém získat všechny pro ně vyhrazené peníze. V zásadě jsme ale přesvědčeni, že i Česko to nakonec zvládne.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech s čerpáním evropských dotací mluvil ve Stalo se dnes hejtman Libereckého kraje Martin Půta

Komisař Hahn pro Radiožurnál už dřív zdůraznil, že Česko by mělo v zájmu lepšího čerpání omezit vliv politiků na státní správu. Nově příchozí vláda by také neměla masově propouštět zkušené úředníky.

Před personálními čistkami na ministerstvech v odborech, které se získáváním evropských peněz zabývají, dnes varoval i prezident NKÚ. A za problém to považuje i někdejší eurokomisař, nyní analytik Pavel Telička. Podle něj je špatně celá filozofie operačních programů. Neřeší se, jak dostat co nejvíc peněz, ale kdo je dostane.

„Když se podíváme na to, jaké prostředky jsme měli a máme k dispozici, a jak vypadá česká ekonomika, tak bohužel je to smutný obrázek,“ tvrdí Telička.

Problém měl i Regionální operační program Severovýchod, který bude muset vrátit téměř 380 milionů korun. Liberecký hejtman Martin Půta, který je zároveň předsedou rady ROP Severovýchod, vidí jako největší problém to, že se pravidla mění uprostřed hry.

„Pravidla, která žadatelé musí splnit, nebyla vyžadována stejně přísně už od samého začátku čerpání programů, a nyní dochází k tomu, že se kontrolují třeba projekty, které skončily před třemi lety, podle nových, přísnějších pravidel.“

„Ale věřím, že ta dohoda, kterou teď hledáme s ministerstvem financí a ministerstvem pro místní rozvoj, přispěje k tomu, že žadatelé budou ve svých projektech pokračovat a že v našem Regionálním operačním programu Severovýchod budou ty peníze vyčerpány beze zbytku,“ řekl hejtman Českému rozhlasu.

Tok peněz při financování projektů z Regionálních operačních programů | Foto: ČTK

Ondřej Houska, mta, Klára Bílá, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme