Česko zřejmě přijde o miliardy z privatizace Mostecké uhelné

Česko zřejmě propáslo možnost domáhat se dvanácti miliard korun zmrazených na účtech ve Švýcarsku. Ty jsou zablokované kvůli vyšetřování kauzy možných podvodů při privatizaci Mostecké uhelné společnosti. Vicepremiérka Karolína Peake v České televizi uvedla, že Česko se může přihlásit už jen do civilního řízení, které je podle ní ale komplikovanější.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uhelný důl v Dolním Jiřetíně

Uhelný důl v Dolním Jiřetíně | Foto: Filip Jandourek

Podle Peake švýcarské orgány už dříve oslovily některé ministry, aby se Česko připojilo do řízení jako poškozený subjekt. Nikdo ale nereagoval.

„Už více než před půl rokem oslovili ministra spravedlnosti, poté i další ministry. Nikdo z těchto ministrů tuto věc na vládu nepřinesl,“ uvedla Peake.

ČTĚTE TAKÉ: Švýcaři obvinili 7 lidí, údajně kvůli privatizaci Mostecké uhelné

„Je to pro mě naprosto nepochopitelné. Shodou okolností jsem se v pátek sešla se zástupci švýcarské strany, kteří ke mně přišli už poměrně zoufalí s tím, že se už rok snaží přesvědčit některé zástupce české vlády, s tím, aby se Česká republika přihlásila o těch 12 miliard, které zřejmě patří České republice,“ dodala.

Podle vicepremiérky je důležité řešit, proč se Česko do řízení nezapojilo. Jak Radiožurnálu řekl ministr financí Miroslav Kalousek, řada byla na Vrchním státním zastupitelství:

„Kategoricky odmítám, že by ministerstvo financí v této věci bylo nečinné. My touto informací disponujeme od dubna, nicméně zásadní míč leží na straně státního zastupitelství, neboť se jedná o trestní řízení. Nikdy jsme od státního zastupitelství neobdrželi takové informace, které by nám umožnily se k tomu připojit.“

Karolína Peake | Foto: Šárka Ševčíková

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ale v České televizi uvedl, že rozhodnout o tom měl právě resort financí.

„Státní zastupitelství vůbec není kompetentní k tomu, aby se vyjadřovalo k tomu, zdali je Česká republika poškozená, nebo nikoliv, a aby českou republiku zastupovalo navenek. Od toho zde máme ministerstvo financí,“ řekl Zeman a dodal:

„Vrchní státní zastupitelství na základě mého pokynu výzvu švýcarských orgánů akorát poslalo ministerstvu financí. Je na ministerstvu financí, aby v součinnosti se státním zastupitelstvím a případně s dalšími státními orgány rozhodlo, zda je Česká republika poškozená. Pakliže ano, jakou náhradu škody nárokujeme.“

Proč Česko váhalo?

Jak v České televizi uvedl ředitel nevládní organizace Transparency International Davida Ondráčky, je to obludný příklad váhání:

„Pokud by se k tomu Česká republika přihlásila, tak to nutně znamená říci, že ty peníze odsud byly ukradeny, a nutně by to znamenalo otevřít trestné řízení vůči někomu, kdo to u nás ukradl.“

„To znamená vůči potenciálním politikům, kteří v té době o privatizaci Mostecké uhelné rozhodovali, vůči úředníkům, kteří dnes možná sedí na ministerstvu financí, a pochopitelně vůči manažerům, kteří se toho měli dopouštět. Myslím si, že to váhání je motivováno touto obavou a tímto strachem,“ vysvětlil.

Karolína Peake doufá, že situaci proberou ve středu na vládě. Možnosti dalšího postupu intenzivně zkoumá Nejvyšší státní zastupitelství.

Tereza Janouškovcová Bartůňková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme