Česko zruší víza pro Kanaďany a Australany

Česká republika zruší po vstupu do Evropské unie víza pro občany některých zemí, například Kanady, Austrálie a také některých jihoamerických států. Kanada a Austrálie však budou po Češích víza i nadále vyžadovat, stejně jako Spojené státy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cestovní pas | Foto: Jan Rosenauer

Vstupem do EU Česká republika zruší víza také například Venezuele, Brazílii, Guatemale, Nikaragui, Salvadoru nebo Bruneji. O zrušení víz rozhodla dnes vláda s tím, že se tak sladí naše vízová politika s Evropskou unií.

Česká republika zároveň očekává, že unie bude usilovat o zajištění bezvízového cestování Čechů do těchto zemí. Nevyužije ale, po vzoru ostatních nových členů EU, takzvané solidární klauzule, jejímž prostřednictvím by mohla ČR například oficiálně žádat EU o solidární postup ostatních členských států, mimo jiné možnost zavedení víz pro Kanadu, Austrálii a USA.

Kanada zavedla víza pro Čechy v roce 1997 poté, co do této země začali hromadně odcházet čeští Romové, kteří tam žádali o azyl. K recipročnímu opatření, tedy zavedení víz pro Kanaďany, se Praha odhodlala až o čtyři roky později.

S Austrálií mělo Česko doposud oboustranný vízový režim, tento kontinent ale hodlá vízový proces pro Čechy zjednodušit.

Naděje na zrušení amerických víz pro Čechy je nyní mizivá. Spojené státy naopak proceduru zpřísňují. Američané argumentují tím, že podle zákona nemohou víza zrušit zemi, která překračuje procentní limit zamítnutých žádostí o vízum.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme