Česko zvažuje substituční léčbu pro závislé na pervitinu

Národní strategie protidrogové politiky na příští dva roky slibuje nové metody léčení závislosti na pervitinu. Informoval o tom protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Podobně jako u heroinu by se při léčbě závislých na pervitinu původní droga nahradila látkou s podobnými účinky, ale s výrazně menšími riziky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Narkoman, drogy, stříkačka (ilustrační foto)

Narkoman, drogy, stříkačka (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Pervitin je nejčastější droga na českém trhu. Osmadvacetiletý Jiří byl jedním z asi třiceti tisíc lidí na ní závislých. Teď se návyku zbavuje v léčebně v Beskydech. Pochvaluje si čistý vzduch a energii, kterou mu oproti městu dává příroda:

„Ráno vstaneme, máme budíček, pak rozcvičku, posnídáme. Řád je důležitý, za porušení pravidel jsou sankce – nemůžeme mluvit a musíme pracovat. Pro mě je to nádhera, úplně něco jiného než ve městě.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O možné zavedení substituční léčby pro závislé na pervitinu se zajímala redaktorka Lenka Jansová

Lékaři se většinou shodují, že substituční léčba by na správnou cestu mohla přivést daleko víc lidí. Potvrzuje to i psycholog Ivan Douda ze střediska Drop In, které pečuje o drogově závislé.

„Nejde o snížení počtu uživatelů pervitinu, ale o podchycení a vytažení alespoň části z nich z toho prostředí, špinavých drog, krádeží, spojení s dealery a podobně,“ míní Douda s tím, že v důsledku to může nejenom závislým, ale celé společnosti.

Substituční léčbu podporuje také protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Upozorňuje ale, že kolem ní v Česku ještě zůstává hodně otazníků.

Vláda má plán boje proti drogové závislosti pro příští dva roky

Číst článek

Například se podle něj neví, zda bude podobně jako náhražka heroinu subutex dostatečně fungovat látka dexedrin v případě pervitinu, ani to, v jakém dávkování by měla být podávána a kdo by měl takovou léčbu vyzkoušet.

„Legislativní úpravy k tomu nebudou potřeba žádné. Možná nějaké nařízení ministerstva zdravotnictví,“ uvažuje.

Ne všichni jsou k zavedení substituční léčby tak vstřícní. Odborníci, kteří ji kritizují, poukazují třeba na to, že se s náhražkami drog obchoduje na černém trhu.

Lenka Jansová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme