Česko zvažuje účast na vojenské pomoci africkému Mali

Česko by se mohlo zapojit do války v africkém Mali. Zvažuje, že se zúčastní evropské mise, která má vycvičit maliskou armádu. Českému rozhlasu to v Bruselu řekl první náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider. Vládu v Mali ohrožují útoky rebelů napojených na teroristy z Al-Káidy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenské přilby s logem Spojených národů pro nigerijské vojáky, kteří zasahují v Mali | Zdroj: Reuters

„Zjišťujeme, co bychom pro misi mohli nabídnout,“ oznámil náměstek Schneider.

Česko podle něj může do Mali vyslat vojenské instruktory nebo vojáky, kteří by jejich misi měli zabezpečovat. Další možností jsou například dodávky střeliva pro vládní vojáky.

Vláda v Mali čelí tvrdému tlaku rebelů, kteří se hlásí k teroristické síti Al-Káida. Evropská unie se obává, že by mohli teroristé po případném ovládnutí Mali útočit i v Evropě.

Na pozice islamistů proto už několik dní útočí francouzské letectvo. V Bruselu se dnes vysoce postavení diplomaté zemí Evropské unie dohodli na tom, že do bojů v mali zasáhne Evropa jako celek. Do země vyšle zvláštní misi, která bude cvičit malijskou armádu. neměla by ale aktivně zasáhnout do bojů.

Osvobozovací akce alžírské armády se změnila v masakr. Padlo přes 30 rukojmích

Číst článek

Vojenská situace v Mali - ilustrační mapka | Foto: ČTK

Mali | Foto: Český rozhlas

Evropa podpoří vládu v Mali v boji s teroristy napojenými na Al-Káidu

Číst článek

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme