Česko zvýší po útocích teroristů bezpečnostní opatření

Česká republika zvýší v reakci na útoky teroristů v Egyptě bezpečnostní opatření. Po jednání Ústředního krizového štábu to oznámil ministr vnitra František Bublan. Policie by měla nasadit víc psů schopných vyhledávat výbušniny a více bude využívat kamerové systémy ve městech. Plánované cvičení simulující likvidaci následků teroristického útoku se má konat v polovině září.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nuselský most a Nusle | Foto: Jan Rosenauer

Policie podle Bublana zavede některé novinky a aktivnější budou pro případné odhalování teroristů i české tajné služby. "Je jisté, že zpravodajské služby budou muset některá jiná témata utlumit a napřít své síly tímto směrem," oznámil ministr.

Krizový štáb rozhodl, že se zvýší dohled nad přepravou výbušnin a zbraní, přibude také oblastí, kam v letadlech létá policejní doprovod. Více bude policie využívat kamerových systémů ve městech. Dalším opatřením je zvýšení počtu policejních psů schopných odhalovat výbušniny. Ve spolupráci s ministerstvem zahraničních věcí se policisté budou podílet na ověřování vízových žádostí.

Premiér Jiří Paroubek doplnil, že bezprostřední nebezpečí útoků teroristů nehrozí, zároveň se ale podle něj taková akce nedá vyloučit. "Byli jsme informováni od našich jednotlivých bezpečnostních služeb, že České republice bezprostředně nehrozí riziko, ale to neznamená, že je z tohoto rizika vyloučena," řekl premiér s tím, že zásahy teroristů se objevují po celém světě.

Bublan předpokládá, že plánované cvičení simulující likvidaci následků teroristického útoku se bude konat v polovině září. Premiér dále požádal všechny úřady, které mají co do činění s protiteroristickými opatřeními, aby přišly s náměty na zlepšení bezpečnosti. Ministr vnitra by je měl shromáždit a postupně uvádět v život.

Teroristické útoky v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch si vyžádaly šest až osm desítek obětí, mezi nimi byl i jeden Čech. Paroubek i Bublan se zdráhají dávat přímá doporučení, zda nyní například do Egypta cestovat, či ne. Oba uvedli, že teroristé jsou nevypočitatelní a každý si musí odpovědět sám na otázku, kam pojede. Bublan nicméně radí sledovat aktuální cestovatelská doporučení českého ministerstva zahraničí.

Ústřední krizový štáb se schází po mimořádných událostech. Útoky v Egyptě přišly krátce po teroristických akcích v Londýně. Vláda po situaci v Londýně rozhodla o prvním posílení bezpečnosti. Více policistů je v metru, na mezinárodním ruzyňském letišti i před některými velvyslanectvími.

Martin Hromádka, Vladislava Wildová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme