Česko zvýší výdaje na obranu na 2 procenta HDP do roku 2025, věří Stropnický

Česká republika může zvýšit výdaje na obranu na dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) do roku 2025, je přesvědčen ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO. Uvedl to na mnichovské bezpečnostní konferenci v reakci na požadavek Spojených států. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je všechno otázka dohody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Stropnický | Foto: Filip Jandourek

Členské země NATO se v roce 2014 zavázaly zvýšit do deseti let své výdaje na obranu alespoň na dvě procenta HDP. Zatím to však plní jen pět zemí, včetně Spojených států. Právě americká administrativa nového prezidenta Donalda Trumpa nyní na spojence tlačí, aby svůj slib naplnili a pro společnou obranu dělali více.

Evropa potřebuje podporu USA, řekla Merkelová a naznačila zvyšování výdajů na obranu

Číst článek

Stropnický má za to, že Česká republika má s ročním růstem výdajů na obranu o devět až deset procent nakročeno dobrým směrem. "Já jsem pevně přesvědčen, že jsme schopni splnit to, co jsme slíbili na začátku působení této vlády, to znamená 1,4 procenta v roce 2020. A to postupné navyšování do roku 2025 na ta dvě procenta je reálné a je reálné i v tom smyslu, že se ten rozpočet dá efektivně vstřebávat," poznamenal.

"Já si myslím, že je to všechno otázka dohody, jaké tempo je racionální," řekl ke zvyšování obraných rozpočtů ministr zahraničí Zaorálek. Nesmyslné by podle něj bylo, aby se Česko závazek snažilo splnit během několika málo let. "Kdybychom se rozhodli, že teď v krátké době naplníme ten závazek, tak si myslím, že by to byla pohroma," řekl.

Zaorálek: Tématem jsou i klimatické změny a rozvojová pomoc

Šéf české diplomacie také poznamenal, že k bezpečnosti je nutné přistupovat obšírněji. "Bylo tady na evropské straně opakovaně zdůrazňováno, že je třeba dělat vůči hrozbám celou řadu věcí, mluvilo se o rozvojové pomoci, mluvilo se o boji s klimatickými změnami," uvedl s tím, že debata o obou přístupech bude pokračovat.

Stropnický tento přístup kritizoval. "Co se mi úplně nelíbilo, co tady taky občas zaznělo a přišlo mi to - teď to řeknu trochu ironicky - v tom nedobrém slova smyslu evropské, to bylo takové to ředění (problematiky)", podotkl ministr obrany. Dodal, že samozřejmě je potřeba také vytvářet pracovní příležitosti nebo podporovat vědu a výzkum, ale to je podle něj jiná debata.

Oba čeští ministři uvítali, že se dnes Spojené státy jasně přihlásily ke spojenectví s Evropou i v rámci NATO. Stropnický je přesvědčen, že slova amerických představitelů z posledních dnů přinesla určité zklidnění a ujištění, že vazba mezi Evropou a Spojenými státy je pevná a nadčasová. I když to podle něj někdy působí, že se v Bílém domě "dějí věci", vystoupení amerického viceprezidenta Mikea Pence a ministra obrany Jamese Mattise vnímá jako věcná a kvalifikovaná.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme