Evangeličtí faráři budou moci žehnat párům stejného pohlaví. Pro je 78 procent členů synodu

Faráři a farářky českobratrské církve evangelické budou moci oficiálně žehnat svazkům osob stejného pohlaví, pokud o to požádají. Usneslo se na tom vedení církve na svém třídenním jednání v Praze. Dosud církev rozhodnutí ponechávala plně v kompetenci farářek, farářů a jednotlivých farních sborů. V tiskové zprávě to v sobotu uvedl mluvčí církve Jiří Hofman. Vedení katolické církve požehnání svazků osob stejného pohlaví odmítá

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Debaty budou zaměřené na naše sousední státy, Německo, Polsko, Slovensko a Rakousko, budou pojednávat aspekty života LBTQ lidí v těchto zemích,“ říká ředitel festivalu Tom Bílý

„Debaty budou zaměřené na naše sousední státy, Německo, Polsko, Slovensko a Rakousko, budou pojednávat aspekty života LBTQ lidí v těchto zemích,“ říká ředitel festivalu Tom Bílý | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Synod českobratrské církve souhlasí s možností požehnání svazků lidí stejného pohlaví, pokud o to požádají. Synod vnímá, že názory na tuto otázku nejsou v církvi jednotné, podporuje činnost komise pro soužití s LGBTQ lidmi a pokračování diskuse v církvi o tomto tématu.

Katoličtí kněží nesmí žehnat homosexuálním párům, uvedl Vatikán. Vyzývá ale, aby se chovali s respektem

Číst článek

„Synod konstatuje, že žádný kazatel není povinen žehnat svazkům osob stejného pohlaví,“ uvedl synod, tedy nejvyšší shromáždění církve, ve svém usnesení. Podle mluvčího je v usnesení vyjádřeno jednak vědomí, že Českobratrská církev evangelická v tomto tématu stále není vnitřně jednotná, jednak ale i respekt ke svobodě rozhodnutí, která je stále – stejně jako v případě požehnání heterosexuálních svazků – ponechána samotným farářkám a farářům.

Pro rozhodnutí o žehnání stejnopohlavním párům hlasovalo 78 procent poslankyň a poslanců synodu. I když vedení katolické církve takové žehnání odmítá, letos v březnu synoda německé katolické církve schválila návrh, který požehnání i pro stejnopohlavní páry umožňuje.

V praxi se tato změna v přístupu duchovních k homosexuálům má začít uplatňovat v roce 2026. Požehnání budou moci získat i věřící, kteří po rozvodu uzavřou další sňatek. Podobně se loni rozhodli i vlámští biskupové, kteří rovněž žehnání svazkům osob stejného pohlaví povolili.

Německá katolická církev schválila požehnání pro homosexuální páry. Začít s tím má v roce 2026

Číst článek

Vatikánská Kongregace pro nauku víry v březnu 2021 vydala oficiální výrok, ve kterém uvedla, že v katolické církvi není přípustné udělit požehnání homosexuálním párům. Podle kongregace by takový akt napodoboval svátost manželství. Dokument, se kterým souhlasil i papež František, přitom tvrdí, že zákaz není vůči homosexuálům diskriminační.

Českobratrská církev evangelická je druhou největší církví v Česku po katolické církvi a největší protestantskou církví v tuzemsku. K  českobratrské církvi evangelické se při sčítání lidu v roce 2001 hlásilo 117 212 obyvatel České republiky, o deset let později 51 936 obyvatel.

K farářské službě pověřuje církev muže i ženy. Vedle bohoslužebného života farních sborů, náboženské výchovy a církevního školství se zaměřuje na služby sociální péče a duchovenskou činnost v nemocnicích, armádě, nápravných zařízeních či uprchlických táborech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme