VIDEO: ‚Invaze a okupace se vším všudy.‘ Český rozhlas připomenul události srpna 1968 pietní akcí

Okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 patří k nejvýznamnějším a nejsmutnějším výročím našich novodobých dějin. Na středeční pietní akci před budovou Českého rozhlasu (ČRo) v Praze to řekl předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Kromě projevů Kubery a dalších se uskutečnil také pietní akt s kladením věnců, na závěr zazněla státní hymna. Záznam piety můžete zhlédnout na serveru iROZHLAS.cz.

FOTOGALERIE Praha (Aktualizováno: 12:26 21. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U příležitosti 51. výročí srpnových událostí roku 1968 vystoupili také například šéf sněmovny Radek Vondráček (ANO), generální ředitel ČRo René Zavoral nebo pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). 

Podle Kubery se po zakotvení Česka ve strukturách Severoatlantické aliance (NATO) zdálo, že bezpečnost Evropy je provždy vyřešena. Ukazuje se však, že tomu tak není. „Východní hranice kontinentu opět čelí rozpínavosti Ruska, jih čelí přívalu uprchlíků a západ oslabování jednoty evropských států,“ řekl.

Mnozí politici podle něj vyznávají silová řešení, demokracie a respekt pro ně nejsou nejdůležitějšími hodnotami.

Vondráček vyzdvihl úlohu Československého rozhlasu v roce 1968, byl podle něj jedním z důležitých pilířů demokratického vývoje v tehdejším Československu. Předseda sněmovny uvedl, že rozhlas vysílal necenzurované informace nejen pro československé občany, informoval o pražském jaru nebo srpnové invazi vojsk, při níž vyzýval ke klidu a tichému odporu vůči okupantům.

Podle Vondráčka bylo důležité, že v hlavách lidí stále existovala touha dosáhnout skutečné svobody. „Skutečné demokracie, ne jen demokratizace,“ řekl.

Kde a jak zahynuli lidé během invaze vojsk Varšavské smlouvy? Ukáže mapa, kterou sestavili historikové

Číst článek

Pražský primátor Hřib srpnové události popsal jako „invazi a okupaci se vším všudy“, následované emigrační vlnou. Období normalizace nazval jedním z nejtemnějších období novodobé české státnosti. „Po 23 letech od květnového osvobození Prahy Praha i celé Československo prošlo další těžkou zkouškou. Opět byly v ulicích tanky, opět tekla krev. Tehdejší osvoboditelé byli nyní okupanti. Tehdy vítáni, nyní proklínání,“ uvedl.

Středeční pietě přihlíželi také například předseda KDU-ČSL Marek Výborný, poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) nebo senátor a kandidát na prezidenta v loňské volbě Jiří Drahoš.

Na rozdíl od loňského roku na pietě nevystoupil předseda vlády Andrej Babiš (ANO), který na témže místě hovořil za hlasitého pískotu. Projevy nesouhlasu tehdy provázely i Vondráčkův proslov, tentokrát po jeho vystoupení následoval potlesk.

Instalace ČRo

Z pamětníků byli přítomni bývalí pracovníci tehdejšího Československého rozhlasu jako Věra Homolová, Tomáš Tomka, Jitka Borkovcová či Richard Seemann.

Atmosféru při obsazování hlavního města sovětskými tanky si veřejnost může na vlastní kůži připomenout prostřednictvím virtuální reality. Instalace Návrat '68 bude přístupná v budově v Římské ulici od středy do pátku.

K dispozici je také vzpomínková mobilní aplikace. Nabízí audioseriál s příběhem, který je založený na skutečných událostech a využívá archivní audia i dobovou hudbu.

Události 21. srpna 1968 nebyly žádná nešťastná hra osudu. Byla to invaze cizí mocnosti. Konkrétní zločin konkrétních lidí na pozvání konkrétních zrádců. Způsobila úprk velké části našich nejlepších lidí do ciziny, ztratili jsme celou část jedné talentované generace.

11:02 – 21. 08. 2019

4 101

Vážím si těch, kteří se okupaci i následné normalizaci postavili. Musíme o té době mluvit, připomínat si ji a vážit si demokracie a svobody, kterou máme dnes.

11:02 – 21. 08. 2019

1 64

ČTK, lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme