Detektivové obvinili pět lidí a jednu právnickou osobu. Podezírají je ze zapojení do bojů na východě Ukrajiny

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili pět lidí, kteří se podle nich zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně separatistů. Obviněna je také jedna právnická osoba. Serveru iROZHLAS.cz to ve čtvrtek potvrdil mluvčí protimafiánské centrály Jaroslav Ibehej.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:25 22. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruský separatista na frontě v Doněcké oblasti | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

„Dnešního dne policejní orgán Národní centrála proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování zahájil trestní stíhání pěti fyzických osob a jedné právnické osoby pro trestné činy teroristický útok, účast na teroristické skupině, financování terorismu a podpora a propagace terorismu,“ uvedl Ibehej.

Bývalý voják, pravoslavný kněz i ‚náčelnice štábu‘. Koho zadržela policie kvůli vazbám na Donbas?

Číst článek

Zda je může čekat vazba, nebo budou vyšetřováni na svobodě, nechtěl komentovat. „Co se týká případného návrhu na vazbu, toto je v kompetenci dozorujícího státního zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze,“ dodal. Redakce vyjádření pražského vrchního státního zastupitelství shání.

Detektivové z protimafiánské centrály ve středu ráno zadrželi pět lidí. Mezi nimi byl mimo jiné bývalý podplukovník Armády České republiky Ivan Kratochvíl, předseda extremistického spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír, členka vedení organizace Andrea Krulišová a pravoslavný kněz Přemysl Ivan Hadrava, který byl pověřen duchovní správou obce při litoměřickém chrámu svatého Václava. Více o nich najdete zde.

Vazby na Donbas

Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí právě kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír, který v minulosti zmiňovala i zpráva ministerstva vnitra o extremismu.

Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se měl zapojit do bojů na straně separatistů.

Zásah detektivů kvůli bojům na Ukrajině: do Slaného si přišli pro šéfa domobraneckého spolku

Číst článek

Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válečné zóny mohli vycestovat další zájemci. Současně hledali způsoby, jak vycestovat, aniž by vzbudili pozornost českých bezpečnostních složek.

Policejní prezidium již ve středu upozornilo, že případ nemá přímou souvislost se špionážní aférou kolem výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Podle státního zástupce Martina Bílého detektivové celou akci plánovali se značným časovým předstihem.

Konflikt na Ukrajině propukl v roce 2014 po svržení režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče a následné ruské anexi Krymu. Boje mezi povstalci a vládě loajálními vojsky tehdy propukly na začátku dubna a od té doby si vyžádaly přes 14 tisíc obětí.

Česko samozvané republiky proruských separatistů neuznává a trvá na tom, že jimi ovládaná území, stejně jako Ruskem anektovaný Krym, jsou nedílnou součástí Ukrajiny.

Vít Svoboda, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme