Českou republiku chrání proti velké vodě nové hráze za 15 miliard

Města a obce v Česku chrání před velkou vodou hráze a nádrže za více než 15 miliard korun. Od roku 1997 a 2002, kdy se republikou prohnaly největší povodně, je postavily ministerstvo zemědělství i jednotlivé kraje a radnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protipovodňová hráz - Veltrusy | Foto: Jana Huzilová

Další protipovodňová opatření chce ministerstvo zemědělství vybudovat v letech 2014 až 2020. Podle ministra Petra Bendla z ODS by měla stát okolo 12 miliard korun.

„Protipovodňová opatření patří k prioritám vlády. Tady jsme neškrtali. Nepředpokládám, že by do budoucna tento finanční zdroj vyschl,“ ujistil Bendl.

Budou se proto rozšiřovat stávající retenční prostory, jsou ale vytipovány i další oblasti, kde bude možné vystavět poldry tak, aby došlo k zachycení vody v krajině. Jeden z největších bude v povodí Bečvy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr zemědělství Petr Bendl v poledních Ozvěnách dne

„Chystáme ochranu povodí Bečvy, součástí tohoto území je i známá obec Troubky. Spouštíme i ochranu Zálezlic, jedné z nejpostiženějších obcí na českém území při povodních v roce 2002,“ potvrdil Bendl.

Ve středočeských Zálezlicích tak vznikne nový protipovodňový val za 160 milionů korun. Stavba začne letos v září a bude trvat asi rok.

Nejčastější komplikací při stavbě protipovodňových opatření je podle ministra Bendla vyřizování vlastnických poměrů.

„Dojednávání v rámci stavebního řízení, jednání s vlastníky, kde každý má svou představu o tom, jak má být jeho majetek chráněn. Kvůli těmto potížím ještě řada opatření realizována nebyla,“ zdůraznil Bendl.

Igor Maňour, Pavel Pavlas, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme