Česku hrozí problémy kvůli skluzu ve stavbě čistíren odpadních vod

Česku hrozí, že do roku 2010 nesplní úkol Bruselu čistit odpadní vody z domácností podle evropských norem, a že za to budeme Evropskou komisí sankcionováni. Nových čističek totiž mají být postaveny stovky, zatím jich je ale v provozu jen pár.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čistírna odpadních vod | Foto: F. Tichý | Zdroj: AFP

Radnice se přitom většinou vymlouvají na to, že z evropských fondů nedostaly přislíbené dotace. Brusel ale s jejich posláním otálí kvůli nepříliš průhledným poměrům přímo v obcích.

Velké zpoždění ve stavbě čistíren kritizuje i Nejvyšší kontrolní úřad. Jeho prezident František Dohnal Radiožurnálu potvrdil, že právě dnes se tímto problémem zabývala vláda.

"Byla okolo toho docela rozsáhlá diskuse, nakonec ministr zemědělství s ministrem životního prostředí dostali za úkol vládu do dvou měsíců informovat o tom, jaká přijali opatření, a celou oblast zřejmě bude sledovat nejenom vláda, ale i Nejvyšší kontrolní úřad v dalších kontrolních akcích," řekl šéf NKÚ.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) upozorňuje, že bez evropských dotací, které by měly plynout z operačního programu Životní prostředí, se závazek dodržet nepodaří. Program ale teprve čeká na schválení.

"Já teď mohu jednoznačně říci, že pokud se nepodaří v krátké době schválit operační program Životní prostředí a uvolnit prostředky pro tu oblast čištění odpadních vod, tak tento termín bude velmi obtížně dosažitelný, se všemi důsledky, které to jak pro Českou republiku samotnou, tak pro ty obce a města bude mít," řekl Gandalovič.

Vít Dvořák, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme