Česku hrozí sankce kvůli bionaftě

Bionaftu u českých pump v nejbližších měsících nenajdete. Klíčová firma Setuza měla surovinu pro bionaftu podle nových dotačních pravidel začít vyrábět pro domácí trh už od zítřka. Jenže společnost takzvaný řepkový metylester výhodněji vyveze do zahraničí. Česku hrozí soudní spor ve Štrasburku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pole řepky | Foto: www.seniortip.cz

Rozhodnutí Setuzy de facto zablokovalo program podpory biopaliv v České republice. Firma totiž požadovala vyšší dotaci na výrobu, než vláda zaručila. Zavedení biopaliv přitom podporuje i směrnice Evropské unie. Prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek upozorňuje, že celá situace může vést až k sankcím z Bruselu.

"Poté, co Česká republika pravděpodobně bude muset přiznat, že směrnici nenaplnila, bude muset vysvětlit, z jakých důvodů se tak stalo. Potom je na posouzení evropských orgánů, zda ty důvody jsou dostatečně závažné. V krajním případě to může skončit u štrasburského soudu," prohlásil pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál Drábek.

Štěpánka Čechová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme