Česku hrozí sankce z Moskvy, pokud bude vyvážet zbraně do Gruzie

Česku hrozí sankce od ruské vlády - pokud bude i nadále vyvážet zbraně do Gruzie. Mohlo by to ohrozit hlavně dodávky důležitých náhradních dílů pro českou armádní techniku právě z Ruska. Ve 20 minutách Radiožurnálu na to upozornil prezident Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bitevní vrtulník Mi - 24 | Foto: Armáda ČR

"Dneska nejsme schopni udělat běžnou opravu bez toho, abychom alespoň nějaký i drobný náhradní díl dovezli z Ruska. Takže sankce tohoto typu by byla velmi nepříjemná a domnívám se, že především u letecké techniky, kde je naprosto nutné mít originální díly, tak tam by to bylo velmi významné," uvedl na Radiožurnálu Hynek.

Dodal ale, že nevidí důvod, proč s Gruzií neobchodovat: "Gruzie je normální země, která má demokraticky zvolené své představitele. Je to země, která je partnerem pro NATO. Čili nevnímám Gruzii jako zemi teroristickou. Není na seznamu teroristických zemí OSN, kam se nesmí vyvážet, kde se páchají masakry na místním obyvatelstvu. Tak nevidím jediný důvod, proč by se s ní nemělo obchodovat. Ale je to samozřejmě otázka politických jednání s Ruskem. "

Ruský prezident Dmitrij Medveděv minulý týden nařídil ruské vládě, aby zavedla hospodářské sankce proti zemím, které v loňské rusko-gruzínské válce dodaly zbraně Gruzii. O jaké země a jaké sankce jde, šéf ruského státu neřekl. Gruzínská armáda měla k dispozici i zbraně z Česka.

Lucie Toraková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme