Česku hrozí vysoká pokuta za neplnění uprchlických kvót, tvrdí Chovanec. Migranty ale nadále odmítá

Pokutu až deset milionů eur a dalších sankce by mohla podle ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD dostat Česká republika, pokud nezačne plnit uprchlické kvóty. Podle Chovance to odhadují experti jeho úřadu. Ministr ale uprchlíky odmítá.

Praha/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Chovanec na sjezdu ČSSD v Brně

Milan Chovanec na sjezdu ČSSD v Brně | Foto: Filip Jandourek

Evropská komise dala tento týden Česku a dalším zemím ultimátum, aby do června začaly přijímat migranty. Jinak proti těmto státům zahájí právní kroky. Na jejich konci jim unijní soud může uložit finanční sankce.

„Myslím si, že teď hrajeme hru na to, kdo přijal 20 lidí a kdo 12. A ten, co jich přijal 20, je správný, a ten, co 12, tak správný není. Nezlobte se na mě, ale to je čistokrevný Kocourkov," odmítl Chovanec v Bruselu tlak Evropské komise.

Evropská komise hrozí zemím odmítajícím uprchlické kvóty. Patří k nim i Česko

Číst článek

Česko podle něj nehodlá v nadcházejícím měsíci nabídnout přijetí žádných migrantů a s jejich přerozdělováním nadále nesouhlasí. „Tento systém povinných kvót nefunguje a fungovat nebude," dodal pro Radiožurnál.

Česká republika se proto podle ministra také staví proti snahám unie začlenit povinné kvóty do reformy společného azylového systému.

Evropská komise před rokem navrhla, aby se povinné kvóty staly součástí unijního azylového systému. Spouštěly by se automaticky v případě velkého náporu žadatelů o azyl na některý stát.

V Evropské unii nyní funguje dvouletý program přerozdělování uprchlíků. Členské státy si na základě kvót mají do září převzít 160 000 migrantů z Řecka a Itálie. Dosud jich ale přijaly pouze necelých 18 500. Česko se ujalo 12, Maďarsko nebo Polsko žádného.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme