Česku hrozil mezinárodní skandál kvůli úpravám starých min

Česku hrozil mezinárodní skandál. Vojenské zpravodajství získalo informaci, že tisíce starých protitankových min, které měly být ekologicky zlikvidovány, je možné po snadných mechanických úpravách použít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protitankové miny | Foto: Michael Špička

Tajná služba na zjištění, že miny je možné i po údajné likvidaci použít, upozornila ministerstvo obrany. A to firmy, které starou munici rozebíraly, přinutilo změnit postup likvidace munice. Vojenské zpravodajství na tento problém poukazuje ve své výroční zprávě za loňský rok.

Mluvčí tajné služby Ladislav Šticha vysvětluje, jak bylo možné miny znovu zprovoznit: "Delaborace probíhala tím způsobem, že se do středu, kde je iniciátor, vyvrtala hladká díra. Za poměrně laciných nákladů se tam dá vložit jakýsi O kroužek a tím pádem je munice znovu obnovitelná. Proto jsme okamžitě vedení resortu obrany navrhli řešení, to bylo okamžitě akceptováno, technologie byla změněna, celá munice se vlastně roztrhá a tím už není nikdy obnovitelná," uvedl Šticha.

Vojenské zpravodajství se zabývalo také informací, že zbrojovka STV Group miny prodala do Bulharska, odkud mohly být dále distribuovány do rizikových zemí. To se ale nakonec neprokázalo.

Garantem likvidace staré munice, kterou provádí pět zbrojovek, jsou Poličské strojírny. Tato společnost protitankové miny likvidovala. Šéf firmy Jaroslav Trávníček ale namítá, že kontroly ministerstva obrany na žádné pochybení nepoukázaly.

"Veškeré protitankové miny byly od počátku likvidovány stejným a schváleným technologickým postupem. Nikdy nebylo zamýšleno, ani neexistoval v Poličských strojírnách postup, o kterém se zmiňuje tiskový mluvčí Vojenského zpravodajství," prohlásil Trávníček.

Případ vyšetřuje policie. O tom, zda bude někdo stíhán, nebo bude případ odložen, se podle informací z Nejvyššího státního zastupitelství rozhodne v řádu měsíců.

Martin Hromádka, Jan Hrbáček, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme