Česku možná škoda ani nevznikla, říká Sokol k privatizaci Mostecké uhelné

Český stát se zřejmě připravil o možnost, jak se domáhat 12 miliard zablokovaných ve Švýcarsku, přestože ho k tomu švýcarská strana několikrát vyzývala. Tamní prokuratura peníze zmrazila v souvislosti s vyšetřováním transakcí při privatizaci Mostecké uhelné společnosti. Česko se mohlo přihlásit do trestního řízení jako poškozená strana, nikdo to ale neudělal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mostecko | Foto: Tomáš Adamec

Česko bude moct peníze vymáhat už jenom v civilním řízení. Jak Radiožurnálu řekl ministr financí Miroslav Kalousek, jednat mělo vrchní státní zastupitelství:

„Kategoricky odmítám, že by ministerstvo financí v té věci bylo nečinné. My tou informací skutečně disponujeme od dubna, nicméně zásadní míč leží na straně státního zastupitelství, neboť se jedná o trestní řízení. Nikdy jsme od státního zastupitelství neobdrželi takové informace, které by nám umožnily se k tomu připojit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Advokát Tomáš Sokol o údajném opomenutí Česka domáhat se 12 miliard zablokovaných ve Švýcarsku kvůli vyšetřování kauzy Mostecké uhelné

Advokát Tomáš Sokol ale kvůli řadě nejasností nechce spekulovat o tom, kdo je za případné opomenutí zodpovědný – nemusí se totiž prý o žádné opomenutí jednat:

„My to tak vnímáme, že švýcarská strana říká, že by to mohly být státní peníze, ale primární je, jestli ty peníze tady někomu chybí. Jestli se mám jít přihlásit někam k soudu s tím, že mě někdo okradl, tak bych primárně měl vědět, že můj majetek se zmenšil, že jsem byl skutečně okraden.“

Stejně tak ministerstvo financí poukázalo na to, že vyšetřování v Česku musí nejprve prokázat, že nějaká škoda vznikla. Švýcarská prokuratura už ale před dvěma lety konstatovala, že finanční transakce bývalých manažerů způsobily škody jak Mostecké uhelné, tak České republice.

Příliš málo informací k vyvozování závěrů

Politici by teď podle Sokola měli co nejrychleji objasnit situaci a informovat, jak v celé věci postupovali, protože se jednalo o možnou správu státních peněz. Dál se ale prý v úvahách a spekulacích postupovat nedá.

Pokud by se přece jen ukázalo, že někdo na české straně pochybil, znamenalo by to pro něj značný problém, uvažuje Sokol, záleželo by ale na tom, o jaké pochybení se přesně jednalo a co měla dotyčná osoba za informace.

ČTĚTE TAKÉ: Česko zřejmě přijde o miliardy z privatizace Mostecké uhelné

„V tom nejkrajnějším případě by hrozilo i nebezpečí vyvození nějaké osobní odpovědnosti,“ říká hypoteticky Sokol.

Úspěch v případném civilním řízení by pak podle něj opět závisel na tom, do jaké míry je možné prokázat, že České republice vznikla nějaká škoda. Peníze by navíc Česká republika nemusela nutně získat ani v trestním řízení:

„To, že se někdo přihlásí k trestnímu řízení ještě neznamená, že ten, kdo je v trestním řízení stíhán bude odsouzen, a soud rozhodne o jeho povinnosti nahradit škodu. Takže i v trestním řízení by to bylo velmi spekulativní.“

Mostecká uhelná

Druhá největší hnědouhelná firma v zemi Mostecká uhelná byla do roku 1998 ve většinovém vlastnictví státu. Pak ale její akcie začala skupovat skupina Appian Group a stát vyšachovala. Už tehdy se spekulovalo, že za firmou Appian stojí sami manažeři Mostecké uhelné.

Ti ji prý ovládli za miliardy, které si doly ukládaly na budoucí obnovu krajiny po těžbě. Potom peníze od hnědouhelného mouru vyprali a uložili do švýcarských sejfů. Důkazy o tom s největší pravděpodobností shromáždili švýcarští detektivové během prověrky podezřelých účtů u tamních bank.

Vedlejším produktem pak je zjištění, že v době privatizace dosedly další peníze na konta lidí spojených s bývalým premiérem Stanislavem Grossem. Švýcaři obvinili šest českých občanů, pravděpodobně někdejších majitelů, z praní špinavých peněz, podvodu a falšování listin.

Tomáš Pavlíček, Tereza Bartůňková, Naďa Bělovská, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme