Česku podle BIS útok teroristů bezprostředně nehrozí, obezřetnost je však třeba

České republice podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v současnosti nehrozí bezprostřední nebezpečí teroristického útoku. Civilní kontrarozvědka to oznámila v reakci na dnešní útok na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo v Paříži, při kterém zemřelo dvanáct lidí včetně dvou policistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okolí sídla Charlie Hebdo v Paříži je po útoku uzavřené | Foto: Jan Šmíd | Zdroj: Český rozhlas

I přes to, že kontrarozvědka nemá informace o konkrétní bezprostřední hrozbě, jisté riziko útoku přece existuje. Důvodem je působení Česka v mezinárodní protiteroristické koalici.

„Děláme maximum, abychom věděli, jestli nějaký radikál, který bojoval v zahraničí, kde získal výcvik a zkušenosti, vstupuje na naše území. Existuje riziko, že by u nás mohl podnikat nějaké násilné teroristické akce. V tuto chvíli nemáme poznatky, že by v tomto smyslu byl náš stát vystaven bezprostřední hrozbě,“ uvedl mluvčí BIS Jan Šubrt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakci české vlády na teroristický útok ve Francii přiblížila redaktorka Lenka Jansová

Proto se také v souvislosti s pařížským útokem nebudou v Česku zpřísňovat bezpečnostní opatření – takový je závěr dnešní schůzky předsedy vlády, ministra vnitra a šéfů BIS a policie.

„Naše bezpečnostní složky komunikují s našimi partnery v celé Evropě, v celém světě. Primárně komunikujeme s partnery ve Francii. Zatím opravdu není potřeba vyvolávat žádnou paniku, ale jsme připraveni a vyhodnocujeme ty informace de facto v každé minutě, každé hodině tak, jak přicházejí,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Při útoku na redakci Charlie Hebdo zastřelili teroristé v Paříži 12 lidí, před policií prchají

Číst článek

Situaci v České republice nahrává podel Chovance i fakt, že je místní muslimská komunita malá a klidná.

„V současné době je to úplně jiná situace oproti Německu, oproti Francii a dalším evropským zemím. Prostě u nás ta muslimská komunita zatím nevykazuje žádné zásadní prvky radikalizace,“ poznamenal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Teroristický útok v Paříži odsoudili Obama, Putin, čeští politici i islámská univerzita

Číst článek

kov, Michaela Široká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme