Česku zbyla poslední možnost, jak se dostat k penězům z MUS. Civilní žaloba

Česko přišlo o jednu z možností, jak se ve Švýcarsku ucházet o miliardy korun, blokované kvůli vyšetřované privatizaci Mostecké uhelné. Švýcarský soud totiž zamítl odvolání, kterým se Česká republika chtěla připojit k trestnímu řízení proti bývalým manažerům Mostecké uhelné společnosti. Ministerstvo financí ale tvrdí, že podobný vývoj očekávalo a chystá další kroky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo financí. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

V Ozvěnách dne jsme o tom mluvili s generálním ředitelem Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslavem Vaňkem.

Proč švýcarský soud odmítl dovolání České republiky?

Já bych řekl, že je to naprosto stejná argumentace, jako byla při našem prvním podání. To znamená, že oni argumentují tím, že Česká republika měla podstatně dlouhou dobu k tomu, aby se mohla připojit. Že vlastně ta žádost, která přišla už po termínu, není relevantní.

Přehrát

00:00 / 00:00

S generálním ředitelem Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslavem Vaňkem mluvil v Ozvěnách dne Jan Bumba

Je tedy Česko v současné chvíli účastníkem řízení, nebo ne?

V současném stavu dá se říct Česká republika je stále vedená jako poškozená, to znamená, že je účastníkem řízení. Ovšem samozřejmě ta procesní práva, která by měla, kdyby byla připojena k adhesním řízením, jsou podstatně omezena.

Je to nyní pro Česko značná komplikace, nebo jste s podobným vývojem počítal?

Při tom prvním podání jsem šance viděl tak 50:50, ale při tom odvolání jsem to už viděl spíš 80:20 v neprospěch České republiky. Jinak na tu první otázku bych odpověděl, že je to samozřejmě větší komplikace, ale zase to není nic strašného; že by to zkomplikovalo úplně. Budeme tam mít podstatně menší procesní práva, než kdybychom byli připojeni k adhesním řízením.

Jaké budou další kroky vašeho úřadu, popřípadě ministerstva financí? Jestli případně budete spolupracovat s ministerstvem financí?

My samozřejmě zastupujeme ministerstvo financí. Jsme úřad, který jedná za složky státu před soudy a rozhodci. A samozřejmě další věci, které se budou vyvíjet v této kauze - s vysokou pravděpodobností bude podána civilní žaloba. Na ní se pracuje a je před dokončením.

Já myslel, že už je to jisté. Je to jen pravděpodobné?

Je to jisté. My ještě zvažujeme některé další možnosti, ale civilní žaloba je - já bych řekl - stoprocentní.

Soud ve Švýcarsku zamítl odvolání České republiky v kauze MUS

Číst článek

Kolik peněz je ve Švýcarsku blokováno a kolik by Česko mohlo teoreticky získat?

Ve Švýcarsku je blokováno na naše peníze 12 miliard. A kolik by Česká republika mohla získat, to bude muset rozhodnout soud ve Švýcarsku. My samozřejmě budeme podávat znalecké posudky, švýcarská strana pokud vím, tak to vyčíslila někde kolem 3,5 miliardy.

Ovšem to je vyčíslení švýcarské strany a my budeme muset znaleckými posudky dojít k nějaké sumě. A nedovedu teď říct, jestli ta suma rovna té švýcarské, nebo bude jiná.

mta, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme