Český a slovenský prezident si vymění nejvyšší státní vyznamenání

Český a slovenský prezident si vzájemně udělí nejvyšší státní vyznamenání svých zemí. Slovenský Řád bílého dvojkříže 1. třídy dostane Václav Klaus. Ivan Gašparovič naopak obdrží český Řád bílého lva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus přijal na Pražském hradě slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče | Zdroj: ČTK

Ještě před třemi dny Václav Klaus při návštěvě Bratislavy tvrdil, že s prezidentem Gašparovičem by si možná ocenění zasloužili, pro novináře by to prý ale byla příležitost zesměšnit takové udělení státních vyznamenání.

Cítím, že bychom si je zasloužili, ale nebudeme vám nahrávat, abyste tuto věc zesměšňovali,“ sdělil novinářům český prezident.

Nakonec obě prezidentské kanceláře v rozmezí několika hodin oznámily, že k výměně státních vyznamenání přece jen dojde. Nejasné zůstává, jak si ocenění předají. Oba prezidenti by se mohli ještě jednou sejít, nebo si vyznamenání převzít přes velvyslance.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Klausově udělení Řádu bílého lva slovenskému prezidentovi mluvil na Radiožurnálu Grigorij Mesežnikov, politolog z Inštitútu pre verejné otázky

„Na Slovensku tuto zprávu přijmou různí lidé s různými pocity. Ivan Gašparovič je kontroverzní osobnost. Do prezidentské funkce se dostal po dost komplikovaném osobním příběhu. Byl to jeden ze spolupracovníků Vladimíra Mečiara. Jeho zásluhy o slovenskou demokracii jsou minimálně sporné,“ říká Grigorij Mesežnikov, politolog z Inštitútu pre verejné otázky.

„Ivan Gašparovič pochopitelně po dobu výkonu svojí funkce usiloval o co nejlepší vztahy s Českou republikou, stejně jako mnozí jiní politici. Je však sporné, zda byl hlavním aktérem dobrých česko-slovenských vztahů,“ uvádí Mesežnikov a dodává:

„Po dobu poslední státní návštěvy Václava Klause se ve slovenských médiích objevily komentáře, že odcházející český prezident si na slovenské politické scéně vybírá partnery takovým zvláštním způsobem. Byl by nyní bližší spíše těm lidem, kteří jsou na Slovensku vnímány jako problematické postavy. Byl to Vladimír Mečiar, nyní je to Ivan Gašparovič. A do jisté míry i současný předseda vlády Robert Fico.“

Vojtěch Berger, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme