Český auditor v NATO přišel o bezpečnostní prověrku. Tvrdí, že neprávem

Český auditor v NATO Jan Vylita přišel o bezpečnostní prověrku. Někdejší vysoce postavený úředník ministerstva obrany však tvrdí, že mu ji Národní bezpečnostní úřad odebral neoprávněně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

15. let Česka v NATO

15. let Česka v NATO | Foto: Filip Jandourek

„Dle názoru Národního bezpečnostního úřadu jsem jako generální sekretář ministerstva obrany konal proti zájmům České republiky. Konkrétně proti zájmu na ochranu ekonomiky a proti zájmu na ochranu vnitřního pořádku. Jednoznačně prohlašuji, že jsem se žádných takových kroků nedopustil,“ uvedl Vylita.

Podal si proto proti rozhodnutí rozklad. Pokud se stížností neuspěje, zřejmě o prestižní funkci u aliance přijde.

Národní bezpečnostní úřad do vyřízení stížnosti případ komentovat nechce. Ministerstvo obrany zatím podle mluvčího Petra Medka o Vylitově budoucnosti nerozhodlo:

„Bezpečnostní řízení ještě nebylo ukončeno. Musíme tedy ctít presumpci neviny. Ani neznáme důvody, proč o prověrku přišel. Zítra se s Janem Vylitou sejde personální ředitel, protože je stále zaměstnancem ministerstva obrany, a budou řešit jeho další budoucnost.“

Policie Vylitu nevyšetřuje ani ho neobvinila. Vzhledem k působení v NATO pokládá Vylita krok Národního bezpečnostního úřadu za komplikaci i pro Českou republiku.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme