Český červený kříž školí dobrovolníky. ‚Člověk cítí morální povinnost pomoct,‘ říká absolventka kurzu

Český červený kříž organizuje v době koronaviru kurz pečovatelství pro dobrovolníky. Snaží se tím řešit výpadek zdravotnického personálu. Zájemce zdarma školí tak, aby zvládli práci pomocného zdravotnického personálu a základy pečovatelství. Dobrovolníci pak můžou nabídnout svou pomoc nemocnicím nebo sociálním zařízením. Až dvacet kurzů týdně vedou lektoři v Praze, v Brně a dalších českých městech.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český červený kříž od října školí dobrovolníky, kteří pomáhají v nemocnicích a sociálních zařízeních (ilustrační fotografie) | Foto: Jaroslav Gabriel | Zdroj: HZS Středočeského kraje

„V téhle situaci, kdy člověk neustále čte zprávy o přepracovanosti zdravotnického personálu, tak člověk cítí nějakou morální povinnost v té situaci v rámci svých možností pomoct,“ vysvětluje čerstvá absolventka kurzu a studentka vysoké školy Kateřina Tisová důvody své účasti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o projektu Českého červeného kříže, který školí dobrovolníky

Za několik hodin se naučila, jak s pacientem komunikovat, jak mu pomoct s hygienou, nebo jak stlát nemocniční postel.

Podle ředitelky Úřadu oblastního spolku Praha 1. a koordinátorky projektu Jaroslavy Markové jde o základy, které zvládne každý.

„Vlastně základní ošetřovatelskou péči je učíme. Počítám, že budeme určitě do konce roku školit a počítáme, a i kdyby ta vlna opadla, tak rádi ty lidi doškolíme, protože ty lidi nejsou jen pro nemocniční a sociální zařízení, ale my vlastně učíme lidi, jak pečovat případně i o nemocné doma,“ přibližuje Marková.

Ředitel bazénu dobrovolníkem na covidovém urgentu: Tolikrát jsem slovo ‚díky‘ dlouho neslyšel

Číst článek

Absolventi kurzu už se zapojili do pomoci v nemocnicích i sociálních zařízeních. Třeba ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze zatím pomáhají dva z nich a dalších asi 10 nemocnice přijme, až si doplní očkování na hepatitidu B, popisuje náměstkyně ředitele nemocnice Dita Svobodová.

„Naší snahou je, aby ta sestra vykonávala zejména specializovanou práci, nebo tu na kterou má kvalifikaci, a všechny tyto pomocné věci byly vykonávány nižším zdravotnickým personálem. Takže určitě tito lidé u nás najdou uplatnění,“ říká náměstkyně ředitele Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Nemocnice a sociální zařízení se s prosbou o dodání dobrovolníků na Český červený kříž samy obrací. Organizace ale taky vyhledává, kde by vyškolení dobrovolníci mohli být v současné situaci užiteční.

„Máme takový tým detektivů, který pátrá po sociálních sítích a po internetu a hledá ty inzeráty. Takže jsme i v tomhle proaktivní a aktivně nabízíme těm našim lidem práci,“ dodává Jaroslava Marková.

Od října kurzem prošlo přes 700 lidí a každý den se hlásí 80 až 120 nových zájemců.

Eliška Halaštová, Zuzana Macháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme