Český generál Petr Pavel může získat nejvyšší vojenskou funkci v NATO

Náčelník generálního štábu Petr Pavel by se mohl stát šéfem Vojenského výboru NATO. Dosáhl by tak na vůbec nejvyšší vojenskou funkci v Severoatlantické alianci. O jejím obsazení budou země NATO rozhodovat na dnešní schůzce v litevském Vilniusu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

15. let Česka v NATO, Petr Pavel | Foto: Filip Jandourek

Podle diplomatů je generál Pavel favoritem. Má sice dva protikandidáty, výhodou Česka je ale to, že tuto funkci ještě nikdy nezastával zástupce některé ze středo- a východoevropských zemí aliance. V jejím rámci má navíc generál Pavel vynikající pověst.

Vojenský výbor NATO se schází na úrovni náčelníků generálních štábů armád členských zemí. Převádí do vojenské praxe rozhodnutí politických lídrů aliance a zároveň jim dává návrhy a doporučení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyhlídky kandidatury generála Petra Pavla přiblížil český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý

Americkou podporu kandidatuře generála Pavla potvrdil Českému rozhlasu český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý:

„Podle všech informací, které máme, Spojené státy ho podpoří. To znamená, že se Spojenými státy budou konzultovat další velcí členové, jako je Británie, Německo. Podpoří ho Francie – i z toho důvodu, že generál Pavel umí výborně francouzsky, že v 90. letech v Bosně, kde byl velitel v mírové operaci, zachránil svou rozhodností rotu francouzských vojáků."

„Podpoří ho samozřejmě nové členské státy a včera jsem například dostal SMS od svého portugalského kolegy, že ho podpoří Portugalsko,“ uvedl Jiří Šedivý.

Generál Petr Pavel vystudoval Královskou akademii obranných studií ve Velké Británii. Proslavil se na začátku 90. let - na misi v bývalé Jugoslávii. Právě tehdy zachránila jeho jednotka francouzské vojáky.

Pracoval v několika mezinárodních štábech. V roce 2003 například zastupoval českou armádu na velitelství operace Trvalá svoboda v Tampě na Floridě a působil jako styčný důstojník na americkém velitelství protiiráckého tažení.

Od července 2011 do června 2012 byl zástupcem náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka, kterého 1. července 2012 ve funkci vystřídal.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme