Český helsinský výbor: Soudy mají rezervy

České soudy mají poměrně dost co vylepšovat v organizaci své práce i v efektivitě rozhodování. Přetrvává také jejich přílišná závislost na moci exekutivní. Takové jsou závěry půlroční studie Českého helsinského výboru, jehož odborníci sledovali práci soudců mimo jiné i přímo v soudních síních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní síň

Experti v této souvislosti upozorňují i na nutnost přijetí dlouho odkládané reformy v české justici. Kritizují také nedostatek kvalitního pomocného personálu a neschopnost soudců lépe komunikovat s veřejností.

Radiožurnálu to za Český helsinský výbor potvrdil Miroslav Krutina: "Občas jsme zjistili neschopnost soudce ukočírovat profesionálně jednání, občas jsme zjistili neschopnost zachovat si profesionální nestrannou tvář. A jeden nedostatek jsme zaznamenali téměř u všech soudců, a to neschopnost pracovat s možností smíru."

Ministerstvo spravedlnosti kritiku Českého helsinského výboru v zásadě uznává. Podle mluvčího Petra Dimuna zprávu expertů při chystaných změnách v justici rozhodně využije: "My s tím souhlasíme. Navrhujeme změny zákona o soudech a soudcích a vyšších soudních úřednících tak, aby soudci byli pokud zbaveni břemene zbytečné administrativy. A samozřejmě máme i jiné náměty pro zlepšení výkonu českého soudnictví."

Milan Kopp, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme