Český helsinský výbor v pondělí při letištních kontrolách

Zástupci Českého helsinského výboru a představitelé britského velvyslanectví a konzulární služby se na britské ambasádě dohodli, že v pondělí od 9 do 14 hodin budou zástupci helsinského výboru přítomni celému procesu letištních imigračních kontrol na pražské Ruzyni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helsinský výbor se dohodl s Brity, že může sledovat kontroly na pražském ruzyňském letišti. Jak řekl po schůzce na britské ambasádě její politický tajemník Giles Portman, zástupci helsinského výboru budou asistovat u kontrol příští pondělí od 9 do 14 hodin.

Obě strany pak ještě v pondělí posoudí, jak vzájemná spolupráce funguje. Šéfka Českého helsinského výboru Jana Chržová je s výsledkem dnešní schůzky spokojená. "Tohleto je samozřejmě v pořádku, protože chápeme, že s tou naší návštěvou je spojena řada technických problémů.... O dalším se budeme bavit v pondělí odpoledne."

Britský velvyslanec David Broucher dal už ráno najevo, že s přítomností Českého helsinského výboru "principiálně souhlasí". Dnes měly obě strany doladit technické detaily, především ochranu osobních údajů cestujících. Helsinský výbor, který sleduje dodržování lidských práv, považuje opatření na letišti za ponižující a má pochybnosti o tom, zda úředníci přistupují ke všem cestujícím stejně. Britská strana ale kontroly obhajuje a odmítá, že by byly diskriminační.

Podle místopředsedy vlády Pavla Rychetského by britští úředníci mohli z letiště odejít už během několika týdnů - tedy ještě v srpnu. Šlo by totiž o diplomatickou dohodu, ke které není potřeba souhlas celé vlády. S takovým řešením - tedy oboustrannou dohodou o dočasném zastavení kontrol - souhlasí vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab. Pokud by totiž vláda smlouvu vypověděla jednostranně, byl by to podle něj předstupeň pro zavedení víz.

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme