Český helsinský výbor varuje před extremismem. Zveřejní zprávu o rasismu

Zájem státu o problematiku lidských práv slábne a v boji proti rasismu se příliš neudělalo. I to konstatuje aktuální zpráva o rasismu, kterou dnes zveřejní Český helsinský výbor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítač | Foto: Fotobanka PhotoRack

Zpráva Evropské sítě proti rasismu, kterou v České republice propaguje Český helsinský výbor, se zabývá obdobím od března 2010 do března 2011. Upozorňuje na nedořešení problémů v sociálně vyloučených lokalitách, kterých přibylo a varuje před posilováním pravicově-extremistických postojů, včetně násilných trestných činů.

A připomíná, že možnosti, jak se bránit se proti diskriminaci jsou u nás velmi nízké.

Problém je v tom, že správně nastavené principy boje se rasismem se nedaří uplatňovat v praxi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu na Radiožurnálu mluvila Selma Muhič Dizdarevič z předsednictva Českého helsinského výboru

„Došlo k institucionálnímu oslabení institucí, hájících zájmy lidských práv. Zmocněnec pro lidská práva byl vládou odvolán a trvalo téměř půl roku, než byla na tuto pozici jmenována zmocněnkyně, kterou před jejím ustanovením nikdo z expertů prakticky neznal a která během sledovaného období neučinila ze své funkce v oblasti rasismu nic podstatného,“ vysvětluje Selma Muhič Dizdarevičová z předsednictva Českého helsinského výboru.

Evropská síť proti rasismu (ENAR) je síť více 700 evropských nevládních organizací bojujících proti rasismu a jiným formám nesnášenlivosti ve všech členských státech EU. Její vytvoření bylo výsledkem Evropského roku boje proti rasismu v roce 1997. ENAR si klade za cíl bojovat proti rasismu, xenofobii, antisemitismu a islamofobii a podporovat rovnost zacházení mezi občany EU a třetích zemí.

„Nadto v době, kdy byla pozice neobsazena, premiér si vybral za svého poradce člověka, který veřejně proklamuje, že nevěří v koncept lidských práv. Ve stejné době se ani jednou nesešla rada vlády pro lidská práva, přestože se v minulosti setkávala pravidelně. To vedlo k tomu, že ji někteří členové opustili,“ dodává Selma Muhič Dizdarevičová.

Nejmladší jihočeský kněz se setkává s projevy rasismu

Číst článek

Český helsinský výbor také volá po tom, aby policie a justice dosáhly odsouzení a potrestání agentur, které zaměstnance z ciziny pracovně vykořisťují. Místo migrantů by měl stát více kontrolovat zaměstnavatele.

Lucie Husárová 1, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme