Český helsinský výbor znovu přihlížel kontrolám na letišti

Kontrolám na pražském letišti v pátek od rána opět přihlíželi představitelé Českého helsinského výboru. Očekávají, že Britové s kontrolami skončí do čtrnácti dnů. Britští imigrační úředníci v pátek nepovolili odletět jedné romské rodině. Měla přitom v úmyslu přes Británii pouze pokračovat dál do Mexika, kam měla i zaplacené letenky. Neodletěl i muž bílé pleti, který podával zmatené informace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle ředitelky výboru Jany Chržové se projevuje trend známý z minulých let, že největší počet žadatelů o azyl se objevuje před létem. Nyní, ve druhé vlně kontrol, také výrazně ubylo lidí, kterým Britové nedovolili z Prahy odletět. Chržová ovšem nevyloučila, že Britové se na Ruzyni objeví znovu, pokud by zájem Romů o cesty do Británie opět vzrostl.

Evropské středisko pro práva Romů připravuje proti Británii a Česku kvůli imigračním kontrolám na pražském ruzyňském letišti žaloby. Podle něj totiž porušují Všeobecnou deklaraci lidských práv i Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod. V Londýně to řekla výkonná ředitelka střediska Dimitrina Petrova, která konzultuje postup své organizace s předními advokáty v oboru lidských práv. Ti teď posuzují okolnosti případu, a teprve poté rozhodnou o tom, zda bude žaloba vůbec vznesena. Pokud se tak stane, měla by hlavní žaloba směřovat proti Británii. Česko je v tomto případě chápáno jako spoluviník.

Druhou vlnou kontrol na Ruzyni obnovených 27. srpna neprošlo dosud celkem 16 lidí. Minulý týden neodcestovalo osm Čechů a dva Slováci. Ve srovnání s první etapou kontrol počet lidí, kterým úředníci nepovolili odjet, výrazně klesl. Tehdy totiž během zhruba tří týdnů zamezili v odletu asi 120 lidem.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme