Český helsinský výbor znovu přihlížel kontrolám na letišti

Kontrolám na pražském letišti v pátek od rána opět přihlíželi představitelé Českého helsinského výboru. Očekávají, že Britové s kontrolami skončí do čtrnácti dnů. Britští imigrační úředníci v pátek nepovolili odletět jedné romské rodině. Měla přitom v úmyslu přes Británii pouze pokračovat dál do Mexika, kam měla i zaplacené letenky. Neodletěl i muž bílé pleti, který podával zmatené informace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle ředitelky výboru Jany Chržové se projevuje trend známý z minulých let, že největší počet žadatelů o azyl se objevuje před létem. Nyní, ve druhé vlně kontrol, také výrazně ubylo lidí, kterým Britové nedovolili z Prahy odletět. Chržová ovšem nevyloučila, že Britové se na Ruzyni objeví znovu, pokud by zájem Romů o cesty do Británie opět vzrostl.

Evropské středisko pro práva Romů připravuje proti Británii a Česku kvůli imigračním kontrolám na pražském ruzyňském letišti žaloby. Podle něj totiž porušují Všeobecnou deklaraci lidských práv i Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod. V Londýně to řekla výkonná ředitelka střediska Dimitrina Petrova, která konzultuje postup své organizace s předními advokáty v oboru lidských práv. Ti teď posuzují okolnosti případu, a teprve poté rozhodnou o tom, zda bude žaloba vůbec vznesena. Pokud se tak stane, měla by hlavní žaloba směřovat proti Británii. Česko je v tomto případě chápáno jako spoluviník.

Druhou vlnou kontrol na Ruzyni obnovených 27. srpna neprošlo dosud celkem 16 lidí. Minulý týden neodcestovalo osm Čechů a dva Slováci. Ve srovnání s první etapou kontrol počet lidí, kterým úředníci nepovolili odjet, výrazně klesl. Tehdy totiž během zhruba tří týdnů zamezili v odletu asi 120 lidem.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme