Český horolezec zemřel na Mount Everestu

Unikátní pokus o zdolání nejvyšší hory světa Mount Everestu dvěma zaměstnanci OKD z Karvinska si vyžádal život Věslava Chrzaszcze. Sedmačtyřicetiletému amatérskému horolezci zřejmě selhalo srdce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mount Everest

Mount Everest | Foto: Richard Salisbury

Výprava vzbudila zájem především svým začátkem v hlubinách jámy dolu Paskov, ze které se oba horolezci vydali na vrchol Everestu. Předsedu horolezeckého oddílu TJ Baník Karviná Josefa Weissera o tragické události informoval druhý člen týmu Milan Pěgřímek pomocí satelitního telefonu jiné horolezecké výpravy.

"Příčina smrti, protože tam není doktor, se nevyšetřuje. Člověk se tam ponechá, položí se do sněhu nebo trhliny v ledovci a zůstane tam pochovaný. Taková byla alespoň naše předběžná dohoda, než odjeli," popsal případ Josef Weisser.

Věslav Chrzaszcz si přitom společně s kolegou Miroslavem Pěgřímkem vybral bezpečnější trasu, jak sám potvrdil na tiskové konferenci před startem výpravy: "My jsme se rozhodli pro severní cestu, která je pro nás ekonomicky dostupnější. Je sice technicky těžší, ale zato je bezpečnější."

Zatím není jasné, jestli se o výstup na Everest pokusí sám Pěgřímek. Výprava se původně měla vracet začátkem června.

O nebezpečí, která číhají ve velehorách, v podvečerním Radiofóru mluvil jeden z našich nejlepších lezců Radek Jaroš. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Proč se umírá na Everestu
Na Mount Everestu jako v kosmu
Jeden den s mužem z Mount Everestu

Petr Havránek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme