Meteorologové varují před přízemními mrazíky do minus pěti stupňů, zasáhnou celé Česko.

Ve druhé polovině noci na sobotu budou teploty v části Česka klesat pod nulu, což může vést k poškození vegetace, zejména zeleniny, vinné révy a kvetoucích ovocných stromů. V pátek vydané varování Českého hydrometeorologického ústavu se týká většiny Moravy s výjimkou jihu, dále východu Čech a Karlovarského kraje. „Teploty ale budou rovnoměrně rozložené po celém území,“ řekl Radiožurnálu meteorolog Miloš Dvořák.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 19:27 15. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noc na sobotu bude podle meteorologů jasná až polojasná, zpočátku může být i oblačno. Teploty budou nejčastěji mezi plus třemi a minus jedním stupněm Celsia. Vítr bude jen slabý. „Přízemní mrazíky budou do minus pěti stupňů Celsia a ojediněle i nižší,“ upřesnil výstrahu Dvořák. Zároveň dodal, že přízemní mrazíky se budou vyskytovat na celém území České republiky. 

Výstraha meteorologů: Na Vysočině, v Jihočeském, Plzeňském a Karlovarském kraji bude v noci mrznout

Číst článek

Teplotami pod bodem mrazu jsou na Moravě ohroženy kraje Olomoucký, Moravskoslezský a Zlínský. V Jihomoravském kraji platí upozornění na možný mráz pro okresy Blansko, Boskovice, Tišnov a Vyškov.

V Čechách hrozí noční mrazíky na Vysočině, v Královéhradeckém kraji, východní polovině Pardubického kraje a také v Karlovarském kraji.

Zahrádkářům a zemědělcům radí meteorologové zakrýt zeleninu a nízké rostliny světlou netkanou textilií. Stromy může před následky mrazu ochránit například lehký postřik drobnými vodními kapičkami. Ve volné krajině je možné chránit vegetaci před mrazem také zapálením slámy nebo klestí.

Mrazíky meteorologové očekávají i v nadcházejících dnech, zejména v neděli a v pondělí. Ledoví muži úplně neodejdou. Během noci budou teploty pořád nízké a i v neděli a v pondělí můžeme očekávat přízemní mrazíky,“ řekl Dvořák.

has, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme