Varování před povodněmi v Praze: uzavírají se náplavky a poprvé po osmi letech i vrata na Čertovce

Kvůli varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před zvýšenou hladinou řek pražský magistrát podle mluvčího Víta Hofmana preventivně uzavřel protipovodňová vrata na Čertovce a od pátečního večera náplavky u Vltavy. Meteorologové po vydatných deštích vyhlásili pro Prahu první stupeň povodňové aktivity, který platí také pro jihozápad Čech a část Středočeského kraje.

Praha (Aktualizováno: 15:51 14. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči uzavírají bariéru na Čertovce | Zdroj: Twitter Hasiči Praha

Praha podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) po obdržení výstrahy postupuje podle povodňového plánu. „Preventivně uzavřeme protipovodňovou bariéru v Čertovce a dále uzavřeme pro veřejnost i náplavky na městských částech Praha 1, 2 a 5,“ řekl.

Hladina Hvozdnice na Opavsku klesla, meteorologové ale stále varují před povodněmi na západě a jihu Čech

Číst článek

Dodal, že magistrát monitoruje průtok Vltavy a je v kontaktu s Povodím Vltavy a městskými částmi, kterých se situace týká. Momentálně je uzavřena také plavební komora v Modřanech, protože je ucpána splavenými věcmi.

Vrata na Čertovce byla podle informací magistrátu uzavřena po 13.00, s výjimkou cvičení v roce 2019 jsou nyní uzavřena poprvé od povodní v roce 2013. Přístup na náplavky bude znemožněn od pátečního večera, majitelé zaparkovaných vozů s nimi musí do 18.00 odjet, jinak budou auta odtažena.

Metropole informovala trhovce a nájemce na náplavkách už před několika dny. „S ohledem na platnou výstrahu dojde dnes k preventivnímu zavření pražských náplavek a také k uzavření vrat na Čertovce. Zdůrazňujeme ale, že veškeré kroky jsou v tuto chvíli preventivní. Jak vedení města, tak složky IZS zůstávají v pohotovosti a situaci budeme nadále sledovat,“ potvrdil pro Radiožurnál mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

V sobotu se mají na Karlově mostě konat Svatojánské slavnosti Navalis, které by v případě zhoršení situace mohla povodňová situace ovlivnit. „V prvním povodňovém stupni opatření vydává magistrát, pořadatele Navalis budeme informovat při možné změně situace, která se vyvíjí velmi rychle,“ uvedl Hřib.

Tam, kde je to možné, bude podle magistrátu průtok vody Prahou regulován nádržemi Vltavské kaskády. Vodní dílo Orlík má podle Povodí Vltavy dostatek prostoru pro naplnění, uvedl Hofman.

Hasiči kontrolují stav bariéry na Čertovce | Zdroj: Twitter Hasiči Praha

Situaci na řekách a říčkách v Praze monitorují i jednotlivé městské části. Například starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS) aktivoval odbor krizového řízení úřadu městské části a sledují situaci na Vltavě a Rokytce.

Povodňové nebezpečí v Česku

Ve středních Čechách se varování meteorologů týká dolního toku Berounky. Její hladina by ale měla kulminovat na prvním stupni povodňové aktivity, kdy se ještě voda nevylévá z břehů.

Podle hydrologa Českého hydrometeorologického ústavu Martina Pechy by se situace v kraji měla u menších řek odpoledne zlepšovat.

„Budou pokračovat jen vzestupy na velkých tocích, jako je Berounka, Dolní Sázava, Dolní Vltava a tak dále. Další, menší toky, které mají první nebo druhý stupeň povodňové aktivity v povodí Berounky a Dolní Vltavy, tak teď kulminují a během následujících hodin začnou pozvolna klesat,“ řekl pro Český rozhlas Region.

Varování před zvýšenou hladinou řek v důsledku vydatného deště se dále týká celého Jihočeského kraje a východní poloviny Plzeňského kraje. Také tam by hladiny toků měly kulminovat na prvním, ojediněle druhém stupni. Krátkodobé dosažení třetího stupně povodňové aktivity meteorologové očekávají pouze na Úslavě v obci Prádlo na jižním Plzeňsku.

Česko zasáhly bouřky ve středu večer. Vydatně pršelo také ve čtvrtek a v noci na pátek, kdy vystoupaly hladiny řek hlavně ve Slezsku a na jihozápadě Čech. Dnes by podle předpovědi měl déšť v Česku slábnout, v sobotu ale meteorologové opět očekávají přeháňky a ojediněle bouřky.

sul, bej, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme