Češky kvůli dětem zaostávají v budování kariéry za muži. Pomohlo by víc částečných úvazků

Více flexibilních pracovních úvazků a firemních školek by ženám usnadnilo práci a studium. Češky stále zaostávají v kariéře za muži, protože jsou na pracovním trhu znevýhodněné kvůli rodině.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti v jazykové školce - Liberec

Děti v jazykové školce - Liberec | Foto: Jaroslava Mannová

Některé vysoké školy už sice nabízejí hlídání dětí nebo individuální výuku, jde ale o výjimky. Mezinárodní výzkum OECD nedávno ukázal, že Češky po třicítce ztrácejí kvůli dětem svoji kvalifikaci.

„Snažíme se být jako klasická mateřská školka. Kapacitu máme 20 dětí,“ říká vedoucí dětského koutku Zkumavka Jitka Jakovcová.

Školka slouží pro děti zaměstnanců pražské Vysoké školy chemicko-technologické. Univerzitní školky se rozjely také na ČVUT a na školách v Brně a Ústí nad Labem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Petra Benešová zjišťovala, jak složité je skloubit kariéru s výchovou dítěte

Pro matky vysokoškolačky je to jedna z výhod, kterou jim škola nabízí. Druhou možností je využívat individuální výukový plán jako Marcela Spurná, která studuje na Vysoké škole finanční a správní. Skloubit rodinu, práci a školu prý není jednoduché.

„Bylo to trošku náročné, protože mám šestiletého kluka. Musela jsem zapojit manžela i babičky,“ vypráví.

Dvaatřicetiletá Marcela je ve věku, kdy si buduje kariéru. V Česku to matky, které chtějí pracovat nebo studovat, nemají jednoduché. Chybí flexibilní úvazky a navíc ne všechny školy vycházejí ženám vstříc.

Třicátnice v nevýhodě

Mezinárodní výzkum dospělých, který nedávno zveřejnila OECD, ukázal, že ženy starší třiceti let jsou kvůli nevýhodám při studiu a práci v budování kariéry za muži.

„Po 32. roce věku nastává prudký útlum kompetencí, bohužel zejména u žen. U nich je útlum až drastický a trvá od 32. do 40. roku, nikde na světě není tak prudký,“ tvrdí sociolog Petr Matějů.

Ženy mají v posledních letech přitom stále větší šanci si zlepšovat kvalifikaci, hlavně v souvislosti s vysokoškolským vzděláním, vysvětluje odborná asistentka Vysoké školy finanční a správní Petra Anýžová.

„Růst byl strmý a v dnešní době mají ženy trojnásobné šance oproti mužům získat vysokoškolské vzdělání,“ uvádí Anýžová.

Podíl žen mezi studenty se zvýšil na téměř šedesát procent. Podle výkonné ředitelky Institutu pro sociální a ekonomické analýzy Simony Weidnerové mezi nimi bude v budoucnu na trhu velká konkurence.

„Čím více bude absolventek vysoké školy, tím větší bude konkurence mezi nimi samotnými. Už v tuto chvíli existují různé teorie, které říkají, že na trhu práce jsou více znevýhodněny ženy samy mezi sebou,“ vysvětluje Weidnerová.

Podle analytičky by se měl změnit zákon v nemocenském pojištění, aby ženy měly výhodnější podmínky pro práci na mateřské a rodičovské dovolené.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme