Český meteorologický ústav otevírá své brány pro veřejnost

Jak se předpovídají bouřky nebo povodně, se dozvědí návštěvníci Českého hydrometeorologického ústavu. Mimo to uvidí nejvýkonnější počítač v Česku používaný na modely aladin. Meteorologové pořádají den otevřených dveří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímek z radaru - Český hydrometeorologický ústav | Foto: Český hydrometeorologický ústav

„Dveře budou otevřeny na všech našich pobočkách i na centrálním pracovišti v Praze-Komořanech. Návštěvníci mohou shlédnout, jak probíhá práce meteorologů, hydrologů, klimatologů. Můžou se podívat na to, jak se tvoří předpovědi, jak se počasí pozoruje, mohou dokonce i shlédnout vypouštění aerologické sondy v Praze na Libuši,“ říká meteorolog Petr Dvořák.

Lidé se podle něho mohou těšit na výpočet numerického modelu hladin, který probíhá na nejvýchodnějším počítači v České republice.

„Často bývají návštěvníci překvapeni, že dnes je počasí předpovídáno výpočetní technikou. U mnoha lidí přežívá názor, že počasí předpovídá skupina meteorologů, která se sejde a bádá nad povětrnostními mapami a přemýšlí, jak se to asi vyvine,“ svěřuje se Dvořák.

Český hydrometeorologický ústav byl založen 1. ledna 1950, takže je to letos více než 62letá instituce. Ovšem historie meteorologie sahá daleko hlouběji.

„Už za Rakouska-Uherska tady fungovala císařsko-královská instituce a vůbec pozorování počasí v našich zemích má podstatně delší tradici,“ dodává Dvořák.

Libor Procházka, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme