Český parlament by měl přijmout usnesení o genocidě Arménů, řekl Zeman

Český parlament by měl podle Miloše Zemana přijmout usnesení týkající se arménské genocidy. Český prezident to řekl při dnešním setkání se svým arménským protějškem Seržem Sargsjanem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman navštívil muzeum arménské genocidy v Jerevanu | Foto: ČTK

Při jednání se Sargsjanem a při jednání národních delegací Česka a Arménie Miloš Zeman připomněl, že on sám již dříve vyvražďování Arménů Osmanskou říší v roce 1915 za genocidu označil. Sargsjan mu za jeho postoj poděkoval.

O masakru Arménů jako o genocidě hovořil Zeman v lednu 2014 při Sargsjanově návštěvě Prahy. Podle tehdejšího vyjádření Hradu šlo o Zemanův soukromý názor.

Česko se k zemím uznávajícím události za genocidu nepřidalo. Tehdejší dění odsuzuje, ale záležitost by podle něj měla zůstat v rukou historiků.

Prezident Zeman dnes také v Jerevanu uctil oběti masakru z roku 1915. U památníku položil věnec a navštívil muzeum genocidy. V areálu zasadil strom, u kterého zanechal cedulku, která masakr nazývá genocidou.

Turecko ostře odmítá interpretovat více než sto let staré události jako genocidu. Tvrdí, že údaj o 1,5 milionu ztracených arménských životů je nadsazený a že mrtví byli oběti občanské války, nikoli genocidy.

Vyvražďování Arménů Osmanskou říší uznalo za genocidu přes 20 zemí světa. Rezoluci v tomto duchu minulý týden přijali i němečtí poslanci, což vyvolalo odmítavou reakci Ankary.

Genocida Arménů | Foto: Michal Jindra

ČTK, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme