Český pilot Daněk jako druhý na světě nalétal ve švédském letounu JAS-39 Gripen 2000 hodin

Český pilot jako druhý na světě strávil v kokpitu nadzvukového letounu JAS-39 Gripen 2000 letových hodin. Velitel čáslavské 211. taktické letky podplukovník Michal Daněk této mety dosáhl ve středu, informovala armáda na svém webu www.army.cz.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český pilot jako druhý na světě nalétal na gripenu 2000 letových hodin

Český pilot jako druhý na světě nalétal na gripenu 2000 letových hodin | Foto: kapitánka Hana Havrdová | Zdroj: Armáda České republiky

Daněk je podle armády posledním v českém letectvu, který pilotoval sovětský nadzvukový stíhač MiG-21 a v současné době stále létá jako bojový pilot na švédském stroji. Mety 2000 hodin na gripenu dosáhl ve středu.

Americký ‚trojplošník‘ SE200 by možná letěl. Snížení spotřeby o 70 procent je ale technický nesmysl

Číst článek

„V kariéře každého pilota se vyskytují různé milníky. K nejvýznamnějším patří první samostatný let, přeškolení na nový typ letounu a později dosažení určitého počtu nalétaných hodin: 100, 500, 1000. Skutečnost, že by bylo možné překročit 2000 hodin na JAS-39, byla takříkajíc z říše snů,“ citoval ho armádní web.

Armáda uvedla, že podle statistik výrobce je Daněk teprve druhým na světě, který tohoto počtu hodin dosáhl. „Švédi zatím zveřejnili pouze jednoho takového, ostatní uživatelé mají daleko menší nálety,“ poznamenal pilot. Podle armády celkem česká letka čítající 14 gripenů dosáhla loni na podzim po 15 letech užívání 30 000 letových hodin.

Daněk s gripeny létá od roku 2005, kdy byly zařazeny do výzbroje českého letectva. Přechod na švédské stroje označil za významný kvalitativní a technologický krok, který letectvo posunul na úroveň partnerů z NATO.

Mezi švédským letounem a sovětským strojem MiG-21 je podle něj naprosto zřejmý třicetiletý rozdíl, jak z aerodynamického hlediska, avioniky, tak bojových možností.

Modernizace vrtulníků pro armádu bude stát půl miliardy nad plán. Ministerstvo podepsalo smlouvu

Číst článek

Daněk patří podle armády k nejzkušenějším pilotům české armády. Po studiu na Vojenské akademii v Brně, nynější Univerzitě obrany, začínal na letišti v Pardubicích, kde na letounech Z-142CAF, L-29 Delfín a L-39C Albatros létal základní, pokračovací a bojový výcvik.

Po přesunu na čáslavské letiště jeho kariéra pokračovala na L-39ZA Albatros a poté na nadzvukové stíhačce MiG-21. V roce 2005 byl součástí první skupiny pilotů, kteří se ve Švédsku přeškolili na letoun JAS-39 Gripen.

Celkem ve vzduchu strávil asi 2900 hodin, z toho zhruba 2350 hodin na nadzvukových letounech. Čtyřikrát se zúčastnil mise Air Policing v Pobaltí, příští rok bude této misi velet.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme