Český podnikatel se zbraněmi zadržen v Libérii

Mírové složky OSN zadržely v africké Libérii českého obchodníka se zbrojním materiálem Dalibora Koppa. Česká policie ho už od dubna viní z toho, že se připravoval nezákonně vyvézt munici do Iráku. Protože opustil zemi a vyhýbal se vyšetřování, Městský soud v Brně vydal v září na Koppa mezinárodní zatykač. Právě na jeho základě stanul 12. prosince před liberijským soudem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zadržené zbraně | Foto: Policie ČR

Dalibor Kopp Radiožurnálu soudní přelíčení potvrdil: "Oni říkali, že tady někdo požádal, aby mne vydali do České republiky a tam psali, že jsem někde jinde. Já říkám: já nikde nebyl, já jsem byl jenom tady a dávám tady dohromady svoje věci a stejně se chci vrátit. Dnes jsem mluvil se svým právníkem a říkal jsem mu: týden, čtrnáct dnů, zavolám."

Neoficiální informace o Koppově zatčení v liberijské metropoli získala také česká policie. Mluvčí Blanka Kosinová dodává: "Máme informace, avšak neoficiální, že tento člověk byl zadržen ve středu jordánskými složkami mezinárodní mise OSN, kde máme také své tři policisty."

Policie Koppa a jeho obchodního partnera Josefa Ondroucha viní z nedovoleného obchodování s vojenským materiálem a nedovoleného ozbrojování. Pokud budou odsouzeni, hrozí jim až desetiletý pobyt za mřížemi. "Čtrnáctého dubna byli oba muži zadrženi na Znojemsku a jsou stíháni na svobodě. V současné době probíhají procesní úkony a nelze vyloučit další zatýkání," uvedla loni v červnu mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová.

Milan Kopp, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme