Český podnikatel se zbraněmi zadržen v Libérii

Mírové složky OSN zadržely v africké Libérii českého obchodníka se zbrojním materiálem Dalibora Koppa. Česká policie ho už od dubna viní z toho, že se připravoval nezákonně vyvézt munici do Iráku. Protože opustil zemi a vyhýbal se vyšetřování, Městský soud v Brně vydal v září na Koppa mezinárodní zatykač. Právě na jeho základě stanul 12. prosince před liberijským soudem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zadržené zbraně | Foto: Policie ČR

Dalibor Kopp Radiožurnálu soudní přelíčení potvrdil: "Oni říkali, že tady někdo požádal, aby mne vydali do České republiky a tam psali, že jsem někde jinde. Já říkám: já nikde nebyl, já jsem byl jenom tady a dávám tady dohromady svoje věci a stejně se chci vrátit. Dnes jsem mluvil se svým právníkem a říkal jsem mu: týden, čtrnáct dnů, zavolám."

Neoficiální informace o Koppově zatčení v liberijské metropoli získala také česká policie. Mluvčí Blanka Kosinová dodává: "Máme informace, avšak neoficiální, že tento člověk byl zadržen ve středu jordánskými složkami mezinárodní mise OSN, kde máme také své tři policisty."

Policie Koppa a jeho obchodního partnera Josefa Ondroucha viní z nedovoleného obchodování s vojenským materiálem a nedovoleného ozbrojování. Pokud budou odsouzeni, hrozí jim až desetiletý pobyt za mřížemi. "Čtrnáctého dubna byli oba muži zadrženi na Znojemsku a jsou stíháni na svobodě. V současné době probíhají procesní úkony a nelze vyloučit další zatýkání," uvedla loni v červnu mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová.

Milan Kopp, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme