Český prezident je pro usnadnění vzestupu jaderné energetiky

Rusko-ukrajinský spor o dodávky plynu do Evropy může být vyřešen během několika dnů. Shodli se na tom během večerního setkání na Pražském hradě český prezident Václav Klaus a jeho polský protějšek Lech Kaczinski.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Kaczyński a Václav Klaus | Foto: ČTK

Podle Klause nelze ale svalovat veškerou vinu v aktuální krizi pouze na Rusko: "Já dobře vím, že otázka dodávek plynu je velmi složitá a těžká věc a že má svou dimenzi politickou a dimenzi ekonomickou. Myslím, že se to nedá vyřešit jednou dimenzí, pouze politickou a opominout stránku ekonomickou - a opačně. Myslím, že se oba snažíme jednat jak s jednou zemí, tak se zemí druhou o této věci a věřím, že tato otázka bude poměrně rychle vyřešena," doufá český prezident.

Podle Klause tím ale celý spor neskončí a Evropská unie by měla začít intenzivně mluvit o diverzifikací zdrojů. Zelenou by měla především podle českého prezidenta dostat energie z jádra.

"Jestli je něco v Evropě udělat, a to je to racionalita energetické politiky a zbavení se některých aprioristických zákazů, které dnes v Evropské unii převládají. Samozřejmě východiskem ke všemu je umožnění vzestupu jaderné energetiky," poznamenal Klaus.

Milan Kopp, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme