Česko 5:0 Lotyšsko

Český prezident je pro usnadnění vzestupu jaderné energetiky

Rusko-ukrajinský spor o dodávky plynu do Evropy může být vyřešen během několika dnů. Shodli se na tom během večerního setkání na Pražském hradě český prezident Václav Klaus a jeho polský protějšek Lech Kaczinski.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Kaczyński a Václav Klaus | Zdroj: ČTK

Podle Klause nelze ale svalovat veškerou vinu v aktuální krizi pouze na Rusko: "Já dobře vím, že otázka dodávek plynu je velmi složitá a těžká věc a že má svou dimenzi politickou a dimenzi ekonomickou. Myslím, že se to nedá vyřešit jednou dimenzí, pouze politickou a opominout stránku ekonomickou - a opačně. Myslím, že se oba snažíme jednat jak s jednou zemí, tak se zemí druhou o této věci a věřím, že tato otázka bude poměrně rychle vyřešena," doufá český prezident.

Podle Klause tím ale celý spor neskončí a Evropská unie by měla začít intenzivně mluvit o diverzifikací zdrojů. Zelenou by měla především podle českého prezidenta dostat energie z jádra.

"Jestli je něco v Evropě udělat, a to je to racionalita energetické politiky a zbavení se některých aprioristických zákazů, které dnes v Evropské unii převládají. Samozřejmě východiskem ke všemu je umožnění vzestupu jaderné energetiky," poznamenal Klaus.

Milan Kopp, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme