Český ‘protikuřácký‘ zákon nekuřáky nechrání, říká lékařka

Mezinárodní nekuřácký den si připomněli i Češi a Moravané. V Česku, kde kouří zhruba třicet procent dospělých, necelý půlrok platí nový zákon omezující kouření ve veřejných prostorách, podle kritiků je ale zcela nedostatečný.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zapálená cigareta

Zapálená cigareta | Foto: Fotobanka stock.xchng

V pražské Ústřední vojenské nemocnici probíhala rámci Mezinárodního nekuřáckého dne akce "Stanovte si svůj den D". Lidé si tam mohli ověřit jak jsou na tom se závislostí na tabáku. Zájemcům byl změřen obsah oxidu uhelnatého ve výdechu a dostali také rady, jak nejlépe s kouřením přestat.

„My máme poradnu otevřenou od ledna a zatím máme kolem 20 pacientů. Jsme vlastně v síti center pro závislé na tabáku. Co se týče vyhodnocení z ostatních center, tak je to tak 20 až 30 procent úspěšnosti,“ přiblížila Radiožurnálu zdravotní sestra Kateřina Malá z Centa pro závislé na tabáku Ústřední vojenské nemocnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Akce v rámci Mezinárodního nekuřáckého dne přiblížila v Ozvěnách dne reportérka Lenka Jansová. Hovořili jsme také s Evou Králíkovou z Centra léčby závislosti na tabáku UK a ekonomem Ondřejem Stehlíkem.

I když většina kuřáků Mezinárodní nekuřácký den v zásadě ignoruje, podle ekonoma Ondřej Stehlíka - nekuřáka, který se nedávno zapojil do diskuse o českém protikuřáckém zákonu, jsou takovéto akce prospěšné.

„Samozřejmě problém bych měl s tím, pokud jsou financovány z veřejných peněz. Ale pokud někdo nezištně rozjede kampaň proti kouření nebo jakémukoli jinému zlozvyku, není důvod ho za to nepochválit,“ řekl v Ozvěnách dne.

Kampaně proti kouření se státu vyplácí

Doktorka Eva Králíková z Centra léčby závislosti na tabáku lékařské fakulty Univerzity Karlovy si nemyslí, že by kampaně proti kouření neměly být financovány z veřejných peněz.

„Naopak je v zájmu nás všech, aby se tady co nejméně kouřilo. Všichni EU dáváme v průměru 300 eur ročně za fakt, že se v našich zemích prodávají cigarety. Takže stát na to doplácí a naopak vyplatí se mu, když dělá vzdělávací či informační kampaně a také, když podporuje léčbu. Je to jedna z ekonomicky nejvýhodnějších intervencí v medicíně,“ vysvětlila.

Snižovat počty kuřáků v České republice se podle ní bohužel nedaří. „Sice od roku 2006 přestalo stoupat kouření mladých, ale pořád máme velmi vysoká čísla. Mezi mládeží je to zhruba dvojnásobek ve srovnání s USA. Mezi dospělými kouří zhruba 29 procent populace,“ přiblížila.

Ochrana nekuřáků pomocí takzvaného protikuřáckého zákona, který platí od léta, je podle Králíkové malá. „Zejména v restauracích prakticky nulová. Můžete si v zásadě vybrat cokoli – kuřácká, nekuřácká nebo smíšená. Akorát nalepíte na dveře nálepku. Takže nevidím v tom žádný smysl,“ dodala

Ochrana zdraví má být záležitostí jednotlivce

Ekonom Stehlík se nedávno zapojil do diskuse o českém protikuřáckém zákonu. Napsal, že český zákon je umírněný, například proto, že majitel hospody má právo rozhodnout o tom, zda je bude v jeho zařízení kouřit nebo ne.

„Tady jde o všeobecný rozpor ve vnímání společnosti a státu a úlohy státu vůbec. Není to jen o tom, že najednou by se mělo snížit množství kuřáků, ale jde o to nechat lidem svobodu volby,“ řekl s tím, že starost o zdraví občanů nemá být záležitostí státu, ale jednotlivce.

Katarína Brezovská, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme