100let_cesko2023_240_230517-161741_ali.jpg | Foto: iROZHLAS.cz | Zdroj: iROZHLAS.cz

Česko 2023
Co si naši posluchači před deseti lety mysleli o roce 2023?

Praha | red |

Čtěte celý článek

Jak bude vypadat Česko v roce 2023? Přesně to se před deseti lety pokoušelo předpovědět více než sedm tisíc posluchačů Českého rozhlasu. Každý z nich dostal dvacet otázek z deseti různých kategorií jako životní styl, doprava, kultura nebo sport. Kdo se stane prezidentem? A budou Češi platit eurem? Přečtěte si, jak lidé v roce 2013 odpovídali.

Předpovědi všech 7718 posluchačů byly po celou dekádu pečlivě uschované ve skleněné časové schránce v budově Českého rozhlasu. Tajemství vydala až ve čtvrtek večer při oslavách 100 let vysílání.

Každá z deseti kategorií měla jako svého patrona známou osobnost. Například patronem životního stylu byl herec Jiří Bartoška. Také on se pokusil odhadnout, jestli začne platit zákaz kouření v restauracích.

„Tempem, kterým je kuřák jako živočišný druh ohrožován, se obávám, že se kouřit nebude. Ale na druhou stranu vznikaly i za každé války odbojové skupiny. Věřím, že i tady bude v roce 2023 několik odbojových buněk a jednu z nich povedu,“ popisoval před deseti lety Bartoška. Nutno podotknout, že žádnou veřejně známou skupinu proti kouření v restauracích známý herec nevede.

Tři čtvrtiny respondentů se stejně jako on domnívaly, že si v roce 2023 už cigaretu v restauracích nezapálí. A měli pravdu, zákaz platí od roku 2017.

Lidé také věštili, že Češi budou stále na špici v pití piva na osobu. A poslední data ukazují, že by to tak skutečně mohlo být. Společnost Kirin Holdings loni v prosinci uvedla, že v roce 2021 Česko ve spotřebě piva na hlavu skončilo opět na prvním místě.

Podle dvou třetin posluchačů pak měla průměrná cena lahvové desítky přesáhnout 15 korun. Třetina dotázaných byla nicméně optimističtější, když uvedla, že by mohla stát mezi 11 a 15 korunami. Realita je taková, že letos v březnu stál půllitr lahvového piva v průměru 12,41 koruny.

Většina dotázaných naopak správně odhadovala, že se Češi budou dožívat vyššího věku. Muži se podle dat Českého statistického úřadu za loňský rok dožívali průměrně 76,1 roku (o 0,9 roku více než v roce 2013) a ženy 81,9 roku (o 0,7 roku více než v roce 2013).

Drtivá většina posluchačů se také správně domnívala, že nejpoužívanějším dopravním prostředkem zůstane auto. Lidé také dokázali před deseti lety správně odhadnout, že se bude dál jezdit v autech na naftu a benzin. Dominantním palivem je benzin s 66,4 % trhu, podíl nafty je 25,6 %, ukazují letošní data Centra dopravního výzkumu.

Naopak se jim nepodařilo trefit jméno současného prezidenta, protože nejčastěji na hlavu státu tipovali sociálnědemokratického politika Jiřího Dienstbiera. „Je hezké, že mi lidé tehdy tolik věřili. Doufám, že jsem je nezklamal,“ řekl nyní Dienstbier. „Asi to bylo i tím, že jsem v daném roce byl kandidátem na prezidenta,“ odhadoval.

Třeba pro posluchače Eduarda Jahelku byl ale favoritem ekonom Jan Švejnar. „Byl v té době hodně vidět,“ vzpomíná, proč zvolil právě jeho.

Většina také odhadovala, že pravomoci prezidenta budou oproti roku 2013 menší. Zhruba třetina se pak domnívala, že se nějak změní, jen nebudou větší ani menší. Pravomoci hlavy státu se ale nezměnily.

Posluchači také před deseti lety věštili, že Česko nebude mít ani v roce 2023 euro. A skutečně se dál platí českou korunou. Podobně se trefili také do odpovědi, že se budou používat kovové mince.

Padla i otázka, zda se v roce 2023 ještě bude platit za připojení k internetu. Většina lidí se domnívala, že ano. A měli pravdu.

Stejně tak lidé správně odhadli, že nejprodávanější mobilní telefony budou dál smartphony neboli chytré telefony. Nejvíce nyní lidé kupují značky Apple a Samsung.

Podstatná část respondentů pak věřila, že Český rozhlas nenavýší počet posluchačů. To se ale oproti roku 2013 povedlo. Alespoň jednou týdně si stanici Českého rozhlasu v prvním čtvrtletí letošního roku naladilo o zhruba 300 tisíc posluchačů více.

Padla také otázka, kolik bude mít Česká televize v roce 2023 kanálů. Většina respondentů tipovala, že sedm až devět. Ve skutečnosti jich má pět nebo šest, pokud se počítá dětský ČT Déčko a kulturní ČT Art zvlášť.

Skeptičtí byli lidé k tomu, zda v příštích deseti letech získá nějaký český film sošku Oscara. A měli pravdu.

Posluchači také tipovali, kdo se v následujících deseti letech stane nejčastěji absolutním vítězem Slavíka. Zmiňovali především Lucii Bílou nebo Tomáše Kluse. Vítězem ale byl Karel Gott, tento titul získal do své smrti v roce 2019 celkem čtyřikrát, včetně roku 2013.

Těsný souboj nastal u otázky, zda padne světový rekord Jarmily Kratochvílové v běhu na 800 metrů z roku 1983. Na 54 procent respondentů se domnívalo, že ano. Rekordní čas Kratochvílové 1:53,28 z roku 1983 se ale dosud žádné běžkyni překonat nepodařilo.

Úspěšný nebyl ani tip na dvě zlaté medaile hokejové reprezentace. Od roku 2013 totiž čeští hokejisté získali na mistrovství světa jen bronz.

Naopak lidé správně tipovali, že do roku 2023 nepřiletí na Zemi návštěvníci z jiné planety.

Lidé tipovali mezi 4. a 30 listopadem 2013. Odpovědělo celkem 7718 posluchačů, z toho byli asi 34 procent ženy a zhruba 66 procent muži.

red

Související témata: Český rozhlas, 100 let rozhlasu, Rozhlasto, 100 let, Československý rozhlas