Český rozhlas bude sledovat poslední cestu Václava Havla na Hrad

V osm hodin ráno se vydá vůz s rakví Václava Havla na Pražský hrad ke kasárnám na Loretánském náměstí. Tady bude rakev přemístěna na vojenskou lafetu taženou šesti vraníky. Ostatky prvního českého prezidenta budou až do pátku vystaveny ve Vladislavském sále.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřel Václav Havel

Zemřel Václav Havel | Foto: Filip Jandourek

Český rozhlas 1 – Radiožurnál už několik dní připravuje speciální vysílání k pietě za Václava Havla. V osm hodin vyjde průvod z Pražské křižovatky, tedy od bývalého kostela sv. Anny, kde byla dosud rakev s ostatky Václava Havla.

První kroky průvodu bude sledovat a v živých vstupech nás bude informovat zpravodaj Pavel Polák. Z malostranské Mostecké věže bude dění sledovat reportér Jan Herget. Uslyšíme od něho i zajímavosti a paralely mezi Masarykovým smutečním průvodem a dnešním pietním aktem.

Cesta smutečního průvodu s ostatky Václava Havla povede ulicí Liliovou, Karlovou, přes Karlův most, Malostranské náměstí, ulicí Nerudovou, Úvozem a kolem Černínského paláce ulicí Loretánskou k Pražskému hradu. Průvod vyjde v 8 hodin ráno od Pražské křižovatky. Mezi osmou a desátou hodinou ráno tak průvod omezí dopravu v centru na Smetanově nábřeží nebo v Křížovnické ulici.

Historička Dagmar Hájková z Masarykova ústavu přijde mezi 9. a 10. hodinou do studia. Dovíme se nejen souvislosti a srovnání s podobnými událostmi české, respektive československé historie.

ČTĚTE TAKÉ: Lidé doprovodí Václava Havla na jeho poslední cestě na Hrad

Hlavní část smutečního průvodu povede od kasáren Hradní stráže v Loretánské ulici na Pražský hrad. Tuto část dnešní smuteční události budou Radiožurnál a všechny stanice Českého rozhlasu vysílat živě, se začátkem krátce před desátou hodinou.

Na samém počátku průvodu půjde hudba Hradní stráže, následovaná padesáti historickými prapory a osmnácti novodobými prapory, které armádním útvarům propůjčil právě Václav Havel.

Dále půjde 180 vojáků před dělostřeleckou lafetou s rakví, kterou potáhne šestice kladrubských koní. Za lafetou následují pozůstalí a ústavní činitelé, dále vojáci a čelo průvodu uzavírá čestná stráž.

Informace z této části průvodu zprostředkují čtyři komentátoři. Budou u kasáren Hradní stráže, u Arcibiskupského paláce, za katedrálou sv. Víta a ve Vladislavském sále, odkud bude vysílat moderátor Jan Pokorný.


Zobrazit trasu převozu rakve s ostatky Václava Havla na Pražský hrad na větší mapě

Milan Kopp, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme