Český rozhlas obnovuje Hovory z Lán. Vysílat se budou jednou za čtvrt roku

Český rozhlas obnovuje kdysi tradiční Hovory z Lán. Vysílat by se měly pravidelně jednou za čtvrt roku. První rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem povede už dnes odpoledne šéfredaktor Radiožurnálu Jan Pokorný. Rozhlas tak navazuje na tradici hovorů z Lán, které poprvé vysílaly 11. března 1990. Už tehdy měl tehdejší prezident Václav Havel jasno v tom, že chce takto k posluchačům promlouvat pravidelně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident republiky Miloš Zeman přijal hejtmany na Pražském hradě | Foto: Filip Jandourek

„Může se stát, že zrovna nebudu v Československu, takže to nemohu naprosto závazně slíbit, ale byl bych rád, kdybychom si z toho vytvořili jakousi tradici,“ řekl tehdy Havel.

Stalo se a v následujících deseti letech vzniklo 355 dílů. Některé z nich moderovala i redaktorka Eva Hůlková, která popisuje jedinečnou atmosféru při natáčení:

Přehrát

00:00 / 00:00

O Hovorech z Lán informoval redaktror Jan Herget

„Přišli jsme tam, Václav Havel se dostavil a chtěl si povídat. Vyměnili jsme si poslední vtipy, někdy velice brutální. Povídali jsme si a najednou se mluvčí Ladislav Špaček podíval na hodinky, příšerně se vyděsil, protože zjistil, že nám zbývá nějakých 15 minut a začali jsme točit.“

Natáčelo se i jinde než na zámku v Lánech. Třeba na Pražském hradě, v jeho zahradách, u Václava Havla doma nebo na jeho chalupě na Hrádečku. V Hovorech se mluvilo hlavně o politice, i když prezident občas prosazoval i jiná témata:

„Statut tohoto pořadu nebyl vždycky tak zcela jasný. Prezident si myslel, že je to jeho pořad a že tam bude dávat svoje témata – architekti, ochrana krajiny a tak dále. A já jsem v té době dělala zpravodajství tady v Radiožurnálu, takže jsem byla tlačená a sama jsem to tak i cítila, získat jeho názory na to, co se teď aktuálně děje na politické scéně. Takže to byla vždycky taková přetahovaná,“ dodává Hůlková.

Václav Havel poslouchá svůj rozhovor | Foto: Hana Hikelová

V prvních obnovených Hovorech z Lán se bude mluvit o řešení vládní krize a role hlavy státu.

„Také nás zajímá, jak se prezidentovi daří plnit to, co sliboval v kampani i po zvolení. Ale i nadčasová témata – názory na dění ve světě a roli České republiky,“ upřesňuje šéfredaktor Radiožurnálu Jan Pokorný, který rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem povede.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Hovorech z Lán mluvil v Ranním interview Radiožurnálu moderátor Jan Pokorný

Myšlenka k návratu Hovorů z Lán vzešla během přímé volby hlavy státu.

„Říkali jsme si, co se s tím dá dělat programově. Nezávisle na sobě asi tři nebo čtyři lidi v rádiu napadlo vrátit se k Hovorům z Lán. Tehdy jsme ještě nevěděli, kdo se prezidentem stane, ale že z přímé volby pravděpodobně vzejde prezident s poměrně silným mandátem občanů a to je pro nás dost dobrý důvod obnovit tuto značku,“ prozradil Pokorný.

Obnovené prezidentské Hovory z Lán s Milošem Zemanem by se měly ve vysílání objevovat pravidelně jednou za čtvrt roku. Poprvé v neděli 23. června v 17 hodin.

Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme