Český rozhlas odmítl výzvu vrchního státního zastupitelství, aby stáhl informace o dotační aféře

Český rozhlas nevyhověl výzvě Vrchního státního zastupitelství v Praze, která žádala stažení informací týkajících se vyšetřování údajných manipulací při rozdělování sportovních dotací. Podle státního zástupce Ondřeje Trčky zveřejnění informací ohrožuje objasnění případu.

PRAHA Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní zástupce Ondřej Trčka | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Profimedia

Redaktorka Radiožurnálu Markéta Chaloupská a redaktor serveru iROZHLAS.cz Ondřej Golis od čtvrtka minulého týdne postupně zveřejnili informace týkající se dotační aféry, v níž je obviněn dosavadní šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta, někdejší náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová, její bývalý podřízený Zdeněk Bříza a sama Fotbalová asociace České republiky. (VÍCE ZDE)

Policie o Peltovi a náměstkyni: Měli k sobě velmi blízko a půlmiliardu porcovali v pronajatém bytě

Číst článek

V pondělí dopoledne přišla do datové schránky Českého rozhlasu výzva Vrchního státního zastupitelství v Praze, která pod hrozbou sankce 50 tisíc korun žádala stažení informací, které by podle něj mohly ohrozit vyšetřování. Český rozhlas tak měl učinit do dvou hodin od doručení výzvy.

VSZ: Ovlivníte svědky

"Tato veřejná publikace uvedených skutečností dostupná širokému okruhu čtenářů je způsobilá nepříznivě ovlivnit a mařit vlastní průběh přípravného řízení například pro možnou relativizaci svědeckých výpovědí a tím i objasnění samotné trestné činnosti, pro kterou jsou obvinění stíháni, a práva na spravedlivý proces," píše v žádosti státní zástupce Ondřej Trčka, který případ dozoruje.

Trčka dále poukázal na fakt, že přípravné řízení je neveřejné, což má podle něj ústavní rozměr. "Omezení základního práva jednotlivce na informace sleduje v přezkoumávané věci legitimní cíl, který s ohledem na účel a závažnost trestního řízení v spojitosti se zájmem společnosti na objasnění trestné činnosti a případném potrestání pachatelů převazuje nad právem na informace, tj. zveřejnění konkrétních skutečností, a dokonce i citací z dokumentů pořízených v neveřejném přípravném řízení," uvedl Trčka.

Zastupitelství žádalo úpravu těchto článků:
To kdybyste mi nedali, umřu, naléhal Pelta podle policie na náměstkyni kvůli dotaci
Peltovo údajné naléhání kvůli dotaci: „Tohle kdybyste mi nedali, tak umřu
V žádosti byla chyba, i tak Pelta u náměstkyně zařídil, aby projekt dostal 10 milionů, tvrdí policie
Dotační aféra: Pelta s Kratochvílovou vybírali členy komise, která rozdělovala peníze

Právník: Zákon podobnou výzvu nepředvídá

Český rozhlas se rozhodl, že výzvě pražského vrchního státního zastupitelství nevyhoví. "Český rozhlas má právo a povinnost informovat svoje posluchače a v tomto právu můžeme být omezeni pouze zákonem. Žádný zákon neříká, že bychom neměli vysílat o něčem, o čem jsme se dozvěděli v souladu se zákonem. Nemáme žádný důvod se domnívat, že jsme se o těchto informacích dozvěděli v rozporu se zákonem," uvedl vedoucí právního oddělení Českého rozhlasu Petr Šmelhaus.

Zároveň upozornil, že zákon podobnou výzvu podle trestního řádu nepředvídá. "Proto se domníváme, že není v souladu se zákonem a že ji nemusíme respektovat, protože naše ústavní práva a ústavní práva našich posluchačů jsou důležitější než tato výzva," dodal Šmelhaus.

Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta a náměstkyně na ministerstvu školství Simona Kratochvílová. | Foto: Fotobanka Profimedia, koláž iROZHLAS.cz

'Budeme se bránit'

Proti případné sankci je podle něj Český rozhlas připraven se bránit. "Pokud nesouhlasíme s rozhodnutím, které by nám uložilo pokutu, máme na to nástroj. Jsme připraveni to dovést k soudu a asi bychom nebyli sami. Ve stejné situaci se ocitlo i vydavatelství Economia, které muselo podle výzvy vrchního státního zastupitelství informaci stáhnout, což nakonec neudělalo a jeho argumentace je stejná jako naše," podotkl šéf právního oddělení Českého rozhlasu.

Stejnou výzvu jako Českému rozhlasu poslalo vrchní státní zastupitelství již v pátek vydavatelství Economia, jehož zpravodajský web Aktuálně.cz o okolnostech vyšetřování dotační aféry také informoval. Vydavatelství inkriminovaný článek stáhlo, v pondělí ho však opět zpřístupnilo a uvedlo, že si na postup státního zástupce bude stěžovat.

red Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme