VIDEO: Zahradil s Minářem debatovali, zda má Milion chvilek protestovat proti volbě ombudsmana

Někteří pravicoví politici se začali odklánět od spolku Milion chvilek pro demokracii kvůli plánované demonstraci proti zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem. Je za čarou tvrdit, že se Česko touto volbou blíží situaci v Polsku nebo Maďarsku? A jaký smysl má takový protest? V pořadu Českého rozhlasu Plus Pro a proti debatovali Mikuláš Minář za spolek Milion chvilek a europoslanec Jan Zahradil (ODS).

Tento článek je více než rok starý.

Pro a proti Praha (Aktualizováno: 14:08 24. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výsledek volby ombudsmana zkritizovali opoziční poslanci z řad TOP 09, ODS, KDU-ČSL, Pirátů a STAN. Spolek Milion chvilek chystá v Praze kvůli Křečkově zvolení demonstraci. Protesty budou i v krajských městech.

Mikuláš Minář z Milionu chvilek pro demokracii věří, že jsou ohroženy demokratické instituce v Česku. Europoslanec ODS Jan Zahradil ale nevidí důvod „panikařit.“

Proti rozvratu

„Mám pocit, že posledními kroky a kritikou zemí V4 se možná spolek Milion chvilek posouvá dál v politickém spektru. Uvidíme, kde to skončí,“ říká v pořadu Pro a proti europoslanec.


Předseda spolku Milion chvilek upozorňuje, že demonstrace 1. března není proti zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem. „Není ani proti Polsku a Maďarsku, ale je namířena proti rozvratu demokratických institucí u nás.“

„Jsou tu daleko větší hrozby než zvolení ombudsmana, který popírá smysl této instituce,“ vysvětluje aktivista. „Co se stalo v Polsku a Maďarsku, je jejich věc... Upozorňujeme na to, že v naší zemi hrozí ovládnutí veřejnoprávních médií politiky a politizace justice.“

„Andrej Babiš už teď koncentruje moc exekutivní, zákonodárnou... a sám je vlastník médií. Teď se ještě do důležitých kontrolních institucí bude snažit dosazovat své lidi. Týká se to mediálních rad, veřejnoprávních médií, ale i antimonopolního úřadu,“ říká Mikuláš Minář

Europoslance Zahradila zvolení Stanislava Křečka novým ombudsmanem neznepokojuje. „Znám ho od 90. let, je to člověk na jiném pólu politického spektra, ale jeho legální a legitimní zvolení ombudsmanem není zásadním ohrožením této instituce nebo fungování demokratických institucí u nás.“

Historie jedné volby. Jak získal ombudsman Křeček hlasy poslanců?

Číst článek

Je třeba to respektovat 

Minář pojmenoval to, co se podle něj v Česku děje. „Čtyřkoalice ANO, SPD, KSČM a Hrad za asistence části ČSSD systematicky rozkládá důležité demokratické instituce. Ombudsman je mocensky nevýznamná instituce, ale k něčemu podobnému může dojít i v těch mocensky významnějších.“

„Přijde mi zvláštní, že někteří poslanci pravicové konzervativní strany obhajují člověka, který, zatímco disidenti seděli ve vězení, vychvaloval socialistické zřízení... a několik let neoprávněně používal titul JUDr. Pan Křeček také zastává postoje blízké Andreji Babišovi (ANO), když řekl, ať si ho odstíhají, až nebude předseda vlády.“

„Souhlasím, že Andrej Babiš má velkou moc politickou, ekonomickou i mediální. Jako opoziční strana to kritizujeme a proto ho chceme porazit ve volbách. Shodneme se i v podezřívavém pohledu v oblasti justice... Ale jsem méně nervózní z toho, co se děje v mediálních radách... Neobávám se, že by veřejnoprávní média u nás byla ohrožena, čelila restrikci, likvidaci nebo privatizaci,“ říká Jan Zahradil

Europoslanec připomíná, že Stanislava Křečka neobhajuje. „Jen říkám, že jeho zvolení ombudsmanem není zásadním ohrožením demokratičnosti této instituce. Já bych ho nevolil, ODS měla jiného kandidáta, ale prohráli jsme a je třeba to respektovat.“

„Nemyslím si, že jsou demokratické instituce v Česku ohrožené do té míry, abychom museli panikařit. Ale zcela přiznávám právo jakékoliv občanské iniciativě demonstrovat,“ shrnuje Jan Zahradil.

Ondřej Čihák, ves Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme