Český rozhlas podpoří koncert pro Českou alzheimerovskou společnost

Český rozhlas se už podruhé stal mediálním partnerem benefičního koncertu Nezapomenutelný večer. Ten má pro Českou alzheimerovskou společnost zajistit dostatek peněz na hloubkové analýzy paměti a pomoci tak oddalovat projevy demence u starších lidí. Alzheimerovou nemocí trpí až 150 tisíc Čechů a na prevenci chybí peníze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lenka Nová na pódiu Koncertu pro hrdiny | Foto: Jiří Šeda

„Hrozné je, kdy to hledáte v paměti. Máte pocit, že to tam někde musí být a nedokážete to dostat ven,“ popisuje své pocity jedna z klientek poradny České alzheimerovské společnosti, která pomáhá lidem s projevy demence.

Alzheimerem u nás trpí kolem 150 000 lidí. Nemoc sice není léčitelná, ale její příznaky se dají potlačit pravidelnými cvičeními a konzultacemi. Ty poradenské centrum v Praze-Ďáblicích poskytuje jak nemocným, tak jejich blízkým:

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Studiu 1 Českého rozhlasu na Vinohradech se dnes večer koná benefiční koncert na podporu lidí trpících demencí. Více v reportáži Zdeňka Veseckého

„Máme řadu programů, kterými vzděláváme nejenom profesionální pečující, kteří v této oblasti pracují, ale máme kurzy například pro rodinné pečující,“ říká psycholožka Eva Jarolímová.

Život po boku člověka trpícího demencí je podle ní velmi náročný, a někdy proto pečující potřebují pomoc a odbornou radu víc než sami nemocní.

Často přivítají i takzvanou odlehčovací službu, kdy se za ně o nemocné několik hodin stará profesionál. To všechno Česká alzheimerovská společnost poskytuje zdarma, a proto si na své aktivity, které dohromady využívá až půl milionu Čechů, musí podle ředitelky společnosti Martiny Mátlové vydělat:

„Chtěli bychom vybrat peníze na naše konzultace - odborné sociální poradenství. Prostředky na ně získáváme od magistrátu. Dotace z veřejných zdrojů činí nějakých 65 procent celého rozpočtu.“

Nezapomenutelný večer 2015 | Foto: Česká alzheimerovská společnost

Až 150 000 korun má vynést benefiční koncert s příhodným názvem Nezapomenutelný večer, který se za mediální podpory Českého rozhlasu uskuteční dnes v pražském rozhlasovém Studiu 1.

Vystoupí na něm Michal Horáček, Gabriela Demeterová, Lenka Nová nebo Ondřej Ruml. Ti všichni společně upozorní, že Alzheimer může postihnout každého.

„Ta zkušenost je v České republice obecně řečeno velká. Ale pokud s tím aktuálně nebojujete, tak přirozeností člověka je to, že se nestará o věci, které jsou nepříjemné, kterých se obává. Pokud to není jeho aktuální problém, tak o tom neví a ani vědět nechce,“ dodává Martina Mátlová.

Část benefičního koncertu, který začne v 19.30, živě odvysílá Radiožurnál - přenos začne ve 20.05.

Zdeněk Vesecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme