Český rozhlas pokračuje v oslavách 90. výročí unikátní výstavou v ulicích Prahy

Český rozhlas slaví devadesát let svého pravidelného vysílání. Součástí oslav je i unikátní výstava v pražských ulicích, která připomíná roli Českého rozhlasu ve významných událostech moderní československé a později české historie. Výstava začíná dnes a k vidění bude do 23. června.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srpen 1968

Srpen 1968 | Foto: Jakub Šolín

Autoři rozčlenili výstavu podle dat a míst událostí, které měnily naší historii, a Český rozhlas byl u toho. Expozic je celkem deset a lidé je najdou například na Václavském náměstí, před historickou budovou Národního muzea nebo na Kampě.

O filozofii výstavy prozradil více jeden z jejích autorů děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Stehlík:

Přehrát

00:00 / 00:00

Unikátní výstavu k 90. výročí vzniku Českého rozhlasu představila Věra Masopustová

„Chtěli jsme propojit tzv. velké dějiny Československa s dějinami rozhlasu. Takže jsme zvolili krizová, klíčová témata v rámci dějin 20. století. A podívali jsme se, jak na ně reagoval rozhlas – v některých případech dokonce jak je spoluvytvářel, nebo byl jejich součástí.“

„Čili jde o propojení osudu Československého, později Českého rozhlasu, s osudy této země nebo 20. století,“ zdůraznil Stehlík.

Prolnutí historie místa a zvuku

Návštěvníci v jednotlivých expozicích najdou především dobové fotografie a texty. Na některých místech je doplní i zvukové záznamy.

Český rozhlas představil nové logo | Foto: Filip Jandourek

„Na některých místech je možnost poslechnout si přímo vybrané zprávy, reportáže rozhlasu, zvuky. Třeba záležitost Palachova pohřbu nebo rozdělení Československa v letech 1992 – 1993.“

„Takže návštěvník má šanci si na tom místě uvědomit, kde se ty dějiny odehrály, ale i si poslechnout, jak o tom rozhlas informoval,“ říká za autory výstavy Michal Stehlík. „Čili je to propojení historie živého zvuku i toho místa.“

Výběr exponátů měla na starosti kurátorka Národního muzea Lenka Kaloušová. Ta připomněla, že na výstavě nebudou k vidění jen politická témata:

„Zajímavější jsou témata, která nejsou úplně tak běžně spojena pro lidi, kteří se tomu ne přímo věnují. Takže třeba v červnu, kdy máme slety a spartakiády, tak to není politické téma, které by se běžně probíralo."

„Snažili jsme se to trochu odlehčit a ukázat, že Český rozhlas, to nejsou jen politické dějiny, ale že představuje i jinou stránku - kulturní, společenskou a sportovní.“

Výstavu Český rozhlas připravil ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy a Post Bellum, s přispěním Národního muzea. K vidění bude v Praze až do 23. června.

Na webu 90.rozhlas.cz je výstavě věnován speciální prostor. Návštěvníky stránek na první pohled zaujme interaktivní mapa, popis všech zastavení, tedy jednotlivých témat, cenné archivní zvukové ukázky, pravidla soutěže i samotný vstup do soutěže.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme