Český rozhlas rozjel nejrozsáhlejší akci proti neplatičům koncesionářských poplatků

Sedm set tisíc domácností vyzval Český rozhlas dopisem, aby doložily, jestli hradí koncesionářské poplatky. Adresy získal porovnáním své databáze s údaji energetických firem a České pošty. Formuláře ale obdrželi i lidé, kteří rozhlas řadu let poctivě platí. Vyplněný dopis musí i oni poslat rozhlasu zpět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Českého rozhlasu | Foto: Jan Rosenauer

Jde o letošní druhou kampaň zaměřenou proti neplatičům. Po té jarní, kdy rozhlas oslovil půl milionu lidí, se k platbě poplatků přihlásilo třicet tisíc z nich. Tentokrát dopisy dostalo sedm set tisíc domácností. Podle vedoucího útvaru rozhlasových poplatků Ondřeje Berana rozhlas neměl jinou možnost, než oslovit i ty, kteří platí. Informace o tom, kdo s kým žije v domácnosti, totiž získat nemůže.

"Soubor oslovených domácností nebo osob vznikl na základě použití dosti složitých podmínek, a to právě tak, abychom se vyhnuli poplatníkům rozhlasového poplatku a abychom je zbytečně neoslovovali," říká Beran.

To se ale nepovedlo a rozhlas oslovil i ty poctivé. Ti teď musí vyplnit formulář, ve kterém potvrzují, že poplatky hradí, a poslat ho rozhlasu zpět. Pokud to neudělají, hrozí jim, že dostanou další podobné dopisy.

Postup Českého rozhlasu ale mnoho lidí pobouřil. "Mne ten dopis rozčílil. Přestože platím, musím jít na poštu a dát jim tam ten papír," říká jeden z postižených. Řádně platící posluchači se ptají, proč je veřejnoprávní médium obtěžuje a neudělá si samo pořádek v databázi. K rozhořčení přispěly i články v tisku.

Koncesionářské poplatky loni tvořily 85 procet příjmu rozhlasu. Platí je asi dva miliony sedm set tisíc lidí.

Doplňující vysvětlení pro příjemce výzvy Českého rozhlasu, jejichž domácnost již poplatek hradí, si můžete přečíst ZDE.

Marie Matúšů, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme