Český rozhlas se vyrovnal s následky požáru

Čtvrteční výpadek zpravodajsko-publicistického webu ČRo 1 - iŽurnálu i dalších webů Českého rozhlasu byl úspěšně odstraněn. Potíže s počítačovou sítí Rozhlasu způsobil požár v počítačovém středisku. Oheň a kouř s částečkami grafitu vážně poškodil optické kabely a vyřadil z provozu servery audio systému se zvukovými příspěvky, počítače zpravodajského systému s informacemi od agentur, internetové stránky Českého rozhlasu včetně iŽurnálu a další počítačové zařízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

následky požáru | Foto: Jan Rosenauer

Díky nasazení redaktorů a vysílacích techniků se v provizorních podmínkách podařilo zajistit vysílání programu ČRo 1 - Radiožurnálu tak, že většina posluchačů výpadek ani nezaznamenala. Pracovníci počítačového a technického oddělení mezitím odstranili hlavní škody a uvedli do provozu počítačovou síť Českého rozhlasu a servery, které zajišťují základní funkce celého systému.

K čemu došlo v budově Českého rozhlasu

Oheň v budově na Vinohradské ulici v Praze vypukl ve čtvrtek krátce před pátou hodinou ranní a byl automaticky nahlášen hasičům. Požár poškodil kabelové rozvody, klimatizaci a zvlhčovač vzduchu. Z provozu byla vyřazena počítačová síť a vysílání musí být odbavováno náhradním způsobem. Vyšetřovatel pražské policie Jaroslav Bendl za pravděpodobnou příčinu požáru označil zvlhčovač vzduchu. Na místě byl i expert na elektrotechniku-mechanoskopii. Výsledky shrnuje Eva Miklíková z tiskového odboru pražské policie:

odklízení následků požáru | Foto: Jan Rosenauer

"Předběžným ohledáním místa nebylo zjištěno, že by došlo k úmyslnému založení požáru. Žádná ze zúčastněných osob nebyla zraněna a případ teď šetří policie druhého pražského obvodu".

Oheň zničil tepelný výměník a přerušil dodávku elektrické energie. Technický ředitel Českého rozhlasu Martin Zdražil uvedl, že byly nataveny obaly jednotlivých optických kabelů, které propojují systémy.

"Jakmile zprovozníme počítačovou síť, začneme postupně připojovat klíčové aplikace. A pak teprve budeme schopni říci, v jakém stavu hardware je".

Vysílání Českého rozhlasu se zkomplikovalo. Podle Zuzany Bančanské musela noční zpravodajská směna aktualizovat relace ručně.

provizorní práce ve zpravodajské směně | Foto: Jan Rosenauer

"Pak nám strašně pomohla ČTK, protože nám začala posílat zprávy faxem. Teď už je to lepší, udělali jsme si takovou provizorní počítačovou síť z noteboků".

Vyšetřovatel pražských hasičů Jaroslav Bendl uvedl, že pravděpodobnou příčinou požáru byla technická závada na zvlhčovači vzduchu:

"Ohnisko je jasné a bylo to v prostoru, kde byl zvlhčovač."

Další fotografie z požáru si můžete prohlédnout pod odkazem FOTOGALERIE.

Jan Rosenauer, Alexandr Pícha, Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme