Vltavu povede po Fischerovi dočasně Hálková, na podporu dosavadního šéfredaktora se demonstrovalo

Rozhlasovou stanici Českého rozhlasu Vltava od 1. ledna dočasně povede nynější vedoucí Podpory programu Vltavy Ivana Hálková. Současnému šéfredaktorovi Vltavy Petru Fischerovi smlouva končí k 31. prosinci a vedení rozhlasu mu ji neprodlouží. Na středečním jednání Rady Českého rozhlasu v Hradci Králové to řekl generální ředitel rozhlasu René Zavoral. Fischerův konec v čele stanice vyvolal u části veřejnosti kritiku vedení rozhlasu.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Hradec Králové (Aktualizováno: 21:35 19. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nového šéfredaktora Vltavy vedení rozhlasu vybere v interním výběrovém řízení. Zájemci o tuto pozici, kteří musí být zaměstnanci rozhlasu, se mohou hlásit do 7. ledna. Nový šéfredaktor by měl nastoupit od začátku února 2019.

Třiapadesátiletá Hálková bude v čele stanice podle mluvčího rozhlasu Jiřího Hošny řešit pouze provozní věci, do programových záležitostí zasahovat nebude. Hálková pracuje v Českém rozhlase 26 let, nastoupila v roce 1992 do hudební redakce pro děti a mládež. Na stanici Vltava působí od roku 2004, vedoucí Podpory programu Vltavy je od roku 2013.

Dopis Za otevřenou Vltavu

Za Fischerovo setrvání v čele Vltavy se v otevřeném dopise řediteli rozhlasu „Za otevřenou Vltavu“ postavila více než tisícovka umělců, vysokoškolských pedagogů, některých politiků a dalších lidí.

Fischer jako šéfredaktor Vltavy končí. Český rozhlas mu neprodlouží smlouvu

Číst článek

Fischer podle signatářů odstartoval proměnu Vltavy v jednu z nejprestižnějších kulturních a uměleckých platforem v Česku. Podle prohlášení vedení českého PEN klubu má celá záležitost „silný nádech osobní msty a pokusu o ujařmení svobody slova“.

Zhruba 30 až 40 Fischerových podporovatelů ve středu uspořádalo před hradeckou budovu rozhlasu před zasedáním rady protest.

Na podporu Fischera večer také protestovali před sídlem rozhlasu na Vinohradské ulici v Praze lidé z iniciativy Za otevřenou Vltavu. Podle organizátora Igora Malijevského Rada Českého rozhlasu selhává a je proto potřeba, aby se ozvali lidé.

„Prostě budeme dělat to, co rada nedělá: budeme se ptát pana ředitele, bude žádat vysvětlení jeho kroků, budeme se ptát, proč odchází z mého pohledu velmi úspěšný šéf Vltavy, proč se tady ozývají nějaké dezinformace, že dochází k poklesu poslechovosti,“ řekl Malijevský Radiožurnálu.

Podle vedení rozhlasu šéfredaktor Fischer nesplnil zadané úkoly a stanice dál stagnuje. „Důvodem neprodloužení smlouvy je kombinace nesplnění úkolů, které Petr Fischer dostal před rokem a půl a které akceptoval, pokračující stagnace stanice, která provedla jen dílčí programové změny a nedokázala naplnit svůj potenciál mezi posluchači, a také ztráta důvěry,“ uvedl dříve Hošna.

Málo času na reformu

Fischer k tomu dříve sdělil, že pro reformu vysílání stanice nedostal dost času ani slíbenou podporu. Uvedl, že na reformu vysílání Vltavy dostal jeden rok, což je „profesionálně směšné“.

Na projekt zásadní proměny stanice jsou podle něj potřeba minimálně tři roky, aby se usadil a osvědčil, jak to doporučuje Evropská vysílací unie. „Ten čas jsme nedostali. Ani podporu, která byla slíbena,“ uvedl.

Fischer byl jmenován šéfredaktorem ČRo Vltava bez výběrového řízení před dvěma lety, s omezeným mandátem a s úkolem upravit program tak, aby přilákal nové posluchače. Stanici aktuálně poslouchá 48 000 denních posluchačů a 137 000 lidí týdně, což je nejméně v historii.

Před programovými změnami a marketingovou kampaní na podzim 2017 naladilo Vltavu každý týden 140 000 posluchačů a každý den 47 000 posluchačů. Před pěti lety Vltavu týdně poslouchalo kolem 200 000 příznivců týdně a zhruba 80 000 každý den.

ČTK, kso Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme